Těžba ropy v USA loni zpomalila růst, dosáhla 9,4 milionu b/d

Těžba ropy ve Spojených státech loni výrazně zpomalila růst a v posledních třech měsících roku dokonce klesala. Produkce se celoročně zvýšila o 722.000 barelů na 9,43 milionu barelů denně (b/d) po vzestupu o 1,25 milionu barelů v roce 2014. Sdělil to dnes Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při federálním ministerstvu energetiky.

V prosinci se těžba snížila o 43.000 barelů denně na 9,26 milionu barelů a sestoupila nejníže od listopadu 2014. Výrazně klesala produkce z rozsáhlých břidlicových ložisek v Texasu a Severní Dakotě, zvyšovala se naopak těžba v Mexickém zálivu.

V prosinci úřad EIA předpověděl, že těžba ropy v USA příští rok klesne o 570.000 barelů na 8,76 milionu b/d. Produkce tak zatím nepřekoná dosavadní rekord 9,6 milionu b/d z roku 1970.

Na těžbu v USA začal loni vyvíjet tlak propad světových cen ropy, které od poloviny roku 2014 ztratily asi 70 procent. Prudký pokles cen tlačí dolů zejména relativně nákladnou těžbu z břidlicových ložisek, která se v USA zasloužila o prudký rozvoj těžby v posledních letech.

Těžba ropy v USA obnovila v roce 2009 růst po téměř čtvrtstoletí poklesu a v předešlých letech se zvyšovala rekordními tempy kolem 15 procent ročně. O prudký nárůst produkce ropy v USA se zasloužil nástup technologie takzvaného frakování, kdy se horniny jako jsou břidlice hydraulicky štěpí ve velkých hloubkách. Prudký růst těžby v USA ale vyvolal na světovém trhu nadbytek, což vedlo k růstu zásob a hlubokému poklesu cen.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) minulý týden ve střednědobém výhledu nicméně předpověděla, že produkce ropy v USA začne po přechodném dvouletém poklesu znovu růst a v roce 2021 dosáhne rekordního maxima více než 14 milionů b/d. Tím by podstatně překonala nynější těžbu největších světových producentů Ruska a Saúdská Arábie, jejichž těžba se pohybuje nad deseti miliony barelů denně.

Newsletter