Tripartita bude jednat o hledání pracovních sil

Zaměstnavatelé, odbory a zástupci vlády budou v pondělí odpoledne ve Strakově akademii debatovat o širším otevření trhu práce. Kvůli růstu ekonomiky a nedostatku uchazečů o práci, žádají firmy zjednodušení a zrychlení vydávání pracovních povolení. Podle odborů jde o citlivou věc, mimo jiné kvůli požadavku dalšího růstu mezd. Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 5,2 procenta ze srpnových 5,3 procenta. Bez práce bylo na konci měsíce 378.258 lidí, což je nejméně od prosince 2008. Volných míst je už téměř 141.000, více jich bylo naposledy v srpnu 2008.

„Diskusi povedeme také o bezpečnosti práce. V minulém roce zemřelo při výkonu práce 131 lidí, o rok dříve 117, v předchozích letech to bylo méně. Požádali jsme o analýzu,“ řekl ČTK šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Odbory podle něj budou požadovat nový a efektivnější přístup k problematice bezpečnosti práce.

Podle údajů Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) z konce loňského roku smrtelných úrazů v práci v minulých letech postupně ubývalo. Zatímco v roce 2002 se jich stalo 206, v roce 2013 jich bylo 113. Od roku 2014 se ale počty zase mírně zvyšují. Podle dřívějšího vyjádření šéfa SÚIP Rudolfa Hahna za zvyšováním počtu může být oživení ekonomiky a růst zaměstnanosti. Loni bylo v Česku zaznamenáno 1299 pracovních úrazů s hospitalizací delší než pět dnů.

Tripartita se bude zabývat také stavem příprav dopravních staveb, a to nejen těch, které vláda vyňala z požadavků na nové posouzení vlivů na životní prostředí. Dalším tématem pravidelného zasedání bude čerpání evropských dotací.

Newsletter