Tripartita bude jednat o novele zákoníku práce či o penězích z EU

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se budou dnes znovu snažit najít shodu na podobě chystané novely zákoníku práce. V polovině května se nedohodli a jednání přerušili. Tripartita se zaměří i na čerpání peněz z EU, na program na podporu cestovního ruchu či plán na podporu malých a středních podniků.

Návrh změn zákoníku práce, který nově upravuje třeba práci z domova, vyvolal rozporuplné reakce. Ministerstvo práce k novele dostalo na 600 výhrad. Odbory prosazují uzákonění pětitýdenní dovolené, zrušení karenční doby, tedy neproplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání, zvýšení odstupného či vyšší odměny za pracovní pohotovost o nedělích a svátcích.

Vedení Svazu průmyslu a dopravy ČR záměry odborářů označilo za „maximalistické nápady“. Podle zaměstnavatelů novela k větší flexibilitě ve vztazích firem a pracovníků nevede, podniky by poškodila a ohrozila by jejich konkurenceschopnost.

Tripartita bude jednat také o dočerpání peněz z EU z období 2007 až 2013 a o získávání prostředků z nynějších programů. Z nich se zatím podařilo vyhlásit 252 výzev s částkou 313,6 miliardy korun, což je asi 48 procent sumy do roku 2020.

Rada hospodářské a sociální dohody by se mohla zabývat i situací v dopravě, o níž by chtěli jednat odboráři. Dopravní odbory jsou ve stávkové pohotovosti, kvůli nízkým mzdám řidičů chystají stávku.

Newsletter