Dolar před dnešním zasedáním Fedu navyšuje zisky a proti euru se posouvá zpět pod hranici 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb podpořil korunu. Kurz zpevnil pod 25,65 za euro.

Tripartita projedná vyšší minimální mzdu i kompenzace pro horníky

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se dnes budou zabývat návrhem na zvýšení minimální mzdy z nynějších 9900 korun měsíčně na 11.000 korun, rozšířením kompenzací pro horníky ze severních Čech i návrhem státního rozpočtu na příští rok. Odpoledne tripartita se zástupci krajských hospodářských a sociálních rad probere mzdy řidičů autobusů a financování regionálního školství.

Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV)by se minimální mzda mohla od příštího roku zvýšit na 11.000 korun nebo ve dvou krocích od ledna na 10.600 korun a od července na 11.000 korun. Odbory budou ale požadovat zvýšení až na 11.500 korun, naopak pro zaměstnavatele je reálné přidání o 600 či 700 korun nad současných 9900 korun.

Tripartita bude jednat také o souboru opatření, které navrhuje MPSV v souvislosti s útlumem těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Nejvíce diskutovaný je finanční příspěvek až 8000 korun, který by mohli propuštění zaměstnanci dolu pobírat a který už v květnu vláda schválila pro všechny propuštěné zaměstnance OKD. Ministerstvo průmyslu jej chce nyní rozšířit i pro severočeské horníky z dolu ČSA, u kterého vláda loni rozhodla o neprolomení limitů těžby. MPO má podporu zaměstnavatelů, odborů a Ústeckého kraje, proti je ministr financí Andrej Babiš (ANO) a rezervovaně se k tomu vyjadřoval i šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Zástupci zaměstnavatelů a odborů budou s vládou diskutovat také o opatřeních, která mají řešit problémy na tuzemském trhu práce. Dalšími tématy pondělní tripartity budou návrh rozpočtu na příští rok, nemocenské pojištění, podpora zemědělcům, čerpání z evropských fondů a situace kolem prioritních dopravních staveb, které mají staré stanovisko EIA.

Odpoledne se zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů sejdou s krajskými tripartitami. Probrat mají mimo jiné nízké mzdy řidičů linkových autobusů, kvůli kterým dopravní odbory hrozily stávkou, a financování regionálního školství. Vláda by měla příští týden rozhodovat o růstu platů ve školství od září, původně se mluvilo o navýšení od ledna příštího roku.

Newsletter