Tripartita: Zákoník práce může jít ke schválení, je beze změn

Novela zákoníku práce může v nynější podobě do legislativního procesu. Shodli se na tom dnes zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů s tím, že nebudou v rámci schvalování novely prosazovat své návrhy na úkor ostatních sociálních partnerů. Na tiskové konferenci to řekli ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula uvedl, že odbory budou respektovat legislativní proces, ale nadále se budou snažit prosadit své návrhy.

Návrh změn zákoníku práce, který nově upravuje třeba práci z domova, vyvolal rozporuplné reakce. Ministerstvo práce k novele dostalo na 600 výhrad. Odbory prosazují uzákonění pětitýdenní dovolené, zrušení karenční doby, tedy neproplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání, zvýšení odstupného či vyšší odměny za pracovní pohotovost o nedělích a svátcích. Podle Marksové tyto změny v novele nejsou. „Ta novela je v podobě jako před minulým jednáním,“ uvedla.

Vedení Svazu průmyslu a dopravy ČR záměry odborářů označilo dříve za „maximalistické nápady“. Podle zaměstnavatelů novela k větší flexibilitě ve vztazích firem a pracovníků nevede, podniky by poškodila a ohrozila by jejich konkurenceschopnost. „Chci věřit, že se zachováme čestně a nebudeme lobovat za své věci na úkor dalších partnerů,“ uvedl dnes Hanák.

Tripartita rovněž jednala o situaci ve zdravotnictví. Odbory ani zaměstnavatelé nemají nic proti návrhu na zvýšení plateb na zdravotní pojištění za státní pojištěnce. „Zaměstnavatelé a podnikatelé nemají problém s tím, aby se zvýšily platby za státní pojištěnce,“ uvedl Hanák.

Vláda koncem května rozhodla, že stát za děti, důchodce nebo nezaměstnané odvede příští rok na zdravotní pojištění o 3,6 miliardy korun více než letos. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s takovým růstem nesouhlasil, členové vlády za ČSSD a KDU-ČSL jej však přehlasovali.

Newsletter