Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Trump vystupňoval útoky na regulérnost prezidentských voleb

Donald Trump dnes vystupňoval své útoky na regulérnost prezidentských voleb, které mají 8. listopadu rozhodnout o příští hlavě státu. Volby jsou podle republikánského prezidentského kandidáta zmanipulovány nejen vinou nečestných médií, ale také „na mnoha volebních místech“. Kandidát na viceprezidenta Mike Pence přitom jen krátce předtím ujistil veřejnost, že oba politici výsledky hlasování přijmou.

„Volby jsou absolutně zmanipulované nečestnými a stranícími médii, která protlačují křiváckou Hillary (Clintonovou), ale také na mnoha volebních místech. Smutné,“ napsal Trump v sociální síti twitter. Republikánský kandidát, který dosud z údajného ovlivňování voleb vinil média, tak přímo zpochybnil americký volební systém.

Hlasovat o obsazení prezidentského postu se bude v USA 8. listopadu, ale několik týdnů už v mnoha amerických státech voliči odevzdávají hlasy předem – buď poštou nebo přímo ve volebních místnostech. Podle odhadů může této zákonem povolené možnosti využít třetina až polovina voličů.

Krátce před Trumpovým prohlášením se jeho útočné výroky pokoušel vysvětlovat Mike Pence, který s Trumpem v tandemu kandiduje na post viceprezidenta. Pence v rozhovoru pro televizi NBC voličům slíbil, že oba politici výsledky voleb „rozhodně přijmou“ jako vůli amerických občanů.

Pence, který je guvernérem státu Indiana, v televizním rozhovoru řekl, že americká demokracie se vyznačuje tradicí pokojného předávání moci. Upozornil ale, že americké volby „jsou vždycky docela drsné“ a lze očekávat, že takové budou i tentokrát až do posledního dne kampaně.

Pence stejně jako Trump obvinil média ze „zjevného překrucování“. Řekl, že právě toto překrucování je důvodem Trumpových výroků o manipulaci voleb.

Newsletter