Turecké úřady zatkly na jihu země francouzského novináře

Turecké úřady zatkly dnes večer francouzského novináře, který dělal reportáž na jihovýchodě země u syrských hranic. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na novinářova zaměstnavatele. Spolu s Olivierem Bertrandem byl zatčen i turecký fotograf, který ho doprovázel, ten byl ale po několika hodinách propuštěn.

Isabelle Robertsová z internetových novin Les Jours, pro něž Bertrand pracuje, agentuře AFP sdělila, že byl zatčen „bez udání důvodu“ asi v 17 hodin SEČ. Francouzská ambasáda v Ankaře uvedla, že je v kontaktu s novinářem i s tureckými úřady.

Turecká vláda čelí v poslední době další kritice Západu za četné zatýkání domácích novinářů. Naposledy minulý týden vydaly turecké úřady zatykače na více než desítku novinářů a členů vedení opozičního listu Cumhuriyet.

Od červencového pokusu o převrat, po němž turecké úřady zintenzivnily tažení vůči kritikům vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, bylo v zemi uzavřeno na 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství. Přes 200 novinářů bylo zadrženo, ve vězení zůstává přes sto žurnalistů.

Newsletter