Turecko volí. Erdogan ještě posílí?

V Turecku dnes ráno začaly parlamentní volby, jejichž výsledek ukáže, zda prezident Recep Tayyip Erdogan bude schopen posílit svou moc. Rozhodování o složení 550členného zákonodárného sboru se může zúčastnit 56,6 milionu Turků.

Jde o první parlamentní volby od nástupu Erdogana do úřadu hlavy státu v srpnu loňského roku. Předvolební průzkumy naznačují, že by Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), kterou prezident založil a která vládne už 12 let, mohla zaznamenat ztrátu křesel. Nicméně rozhodně zůstane výrazně nejsilnější politickou silou v zemi.

Erdogan prezidentem. Turecko velmocí?

Erdogan chce posílit své pravomoce a toho může dosáhnout jen změnou ústavy. K tomu však potřebuje podporu 367 poslanců. Aspoň 330 zákonodárců je pak nezbytných k vypsání referenda o novém základním zákonu. V dosavadním parlamentu má AKP 312 mandátů.

Zda Strana spravedlnosti a rozvoje ve sněmovně své pozice posílí či nikoli, ovlivní zejména to, kolik opozičních stran se do parlamentu dostane. Klíčový bude zřejmě úspěch či neúspěch prokurdské levicové Demokratické strany lidu (HDP); průzkumy jí dávají naději, že by mohla překonat desetiprocentní hranici nutnou pro vstup do zákonodárného sboru.

Volební místnosti se v Turecku uzavřou v 16:00 SELČ. První částečné výsledky by mohly být k dispozici o dvě hodiny později.

Trpký turecký med

Newsletter