Dolar je v zisku proti euru i v dolarovém indexu. Americké výnosy se posunuly výše, 10letý dluhopis se obchoduje nad 1,6 %. Hlavní událostí je americká inflace, konsensus trhu čeká zrychlení z 2,6 % na 3,6 % y/y, některé predikce pracují s více než 4 %. Riziko nad konsensus vyšší inflace je rizikem vyšších US výnosů. To by mohlo dostat pod tlak rizikové měny, včetně koruny obchodující se těsně nad 25,50 za euro.

Turecko volí. Erdogan ještě posílí?

V Turecku dnes ráno začaly parlamentní volby, jejichž výsledek ukáže, zda prezident Recep Tayyip Erdogan bude schopen posílit svou moc. Rozhodování o složení 550členného zákonodárného sboru se může zúčastnit 56,6 milionu Turků.

Jde o první parlamentní volby od nástupu Erdogana do úřadu hlavy státu v srpnu loňského roku. Předvolební průzkumy naznačují, že by Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), kterou prezident založil a která vládne už 12 let, mohla zaznamenat ztrátu křesel. Nicméně rozhodně zůstane výrazně nejsilnější politickou silou v zemi.

Erdogan prezidentem. Turecko velmocí?

Erdogan chce posílit své pravomoce a toho může dosáhnout jen změnou ústavy. K tomu však potřebuje podporu 367 poslanců. Aspoň 330 zákonodárců je pak nezbytných k vypsání referenda o novém základním zákonu. V dosavadním parlamentu má AKP 312 mandátů.

Zda Strana spravedlnosti a rozvoje ve sněmovně své pozice posílí či nikoli, ovlivní zejména to, kolik opozičních stran se do parlamentu dostane. Klíčový bude zřejmě úspěch či neúspěch prokurdské levicové Demokratické strany lidu (HDP); průzkumy jí dávají naději, že by mohla překonat desetiprocentní hranici nutnou pro vstup do zákonodárného sboru.

Volební místnosti se v Turecku uzavřou v 16:00 SELČ. První částečné výsledky by mohly být k dispozici o dvě hodiny později.

Trpký turecký med

Newsletter