Turecko zakázalo akademickým pracovníkům cestovat do zahraničí

Turecká vysokoškolská rada (YÖK) zakázala dnes až do odvolání všem akademickým pracovníkům cestovat do zahraničí. Informovala o tom státní agentura Anadolu. Čistky po zmařeném pokusu o převrat z minulého týdne se po celém Turecku dotkly ve státních institucích už více než 50.000 lidí, kteří skončili ve vazbě, přišli o práci nebo o svou funkci.

Už v úterý turecké ministerstvo školství propustilo 15.200 svých zaměstnanců a odebralo licence 21.000 učitelů pracujících v soukromých institucích. YÖK týž den nařídila 1577 děkanům státních i soukromých univerzit v zemi, aby podali rezignaci.

Podle dnešního vyjádření nejvyššího dozorového orgánu nad tureckým vysokým školstvím by měly univerzity okamžitě zpět do vlasti povolat všechny své zaměstnance, kteří v současnosti v cizině už pobývají. Rektory YÖK vyzvala, aby prověřili členy svých akademických sborů kvůli jejich možnému napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena.

Gülena turecká vláda a prezident Recep Tayyip Erdogan obviňují ze zosnování pátečního pokusu o puč. Gülen, který dlouhodobě pobývá v USA, obvinění odmítl a naznačil, že neúspěšný převrat mohl zinscenovat sám Erdogan, který si chtěl upevnit moc v zemi.

Turecké úřady po pokusu o převrat zahájily rozsáhlé čistky ve státních institucích, jejichž cílem je odstranit z nich Gülenovy údajné příznivce. Dotkly se již více než 50.000 vojáků, policistů, soudců, státních zástupců, učitelů a státních úředníků, kteří byli buď zatčeni, vyhozeni z práce či odvoláni ze svých funkcí.

V Ankaře v 11:00 SELČ zasedne za účasti prezidenta Erdogana, premiéra Binaliho Yildirima a klíčových ministrů turecké vlády Národní bezpečnostní rada (MGK) a následně i kabinet. Na jednání by mělo padnout blíže neupřesněné „důležité rozhodnutí“.

Newsletter