Turecký parlament jedná o zrušení imunity odbojným poslancům

Turecký parlament dnes začal projednávat zrušení imunity těm poslancům, kteří čelí podezření z trestného činu. Opoziční prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) to vidí jako útok proti sobě, protože vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) a prezident Recep Tayyip Erdogan její zákonodárce obviňují z podpory terorismu.

První kolo hlasování by se mělo konat kolem půlnoci místního času (23:00 SELČ), druhé pak v pátek. Jde o ústavní změnu, k níž je potřeba dvoutřetinová většina.

Vláda s Erdoganem obviňují HDP z toho, že jsou politickým křídlem zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), kterou vláda, EU i USA považují za teroristickou organizaci.

Proti PKK vede vláda již několik měsíců ofenzivu na jihovýchodě Turecka, kde žije převážně kurdské obyvatelstvo. Při bojích tam umírají i civilisté. Poslanci HDP tyto operace vlády kritizují a vyzývají k jejich zastavení.

Zbaveni imunity mají být ale všichni, kteří již čelí podezření z trestného činu. Podle státní turecké agentury Anadolu se návrh dotkne 129 poslanců, kteří by po zbavení imunity měli být obviněni celkem z 562 trestných činů.

HDP má v parlamentu 59 poslanců a je tak třetí nejsilnější stranou v 550členném zákonodárném sboru.

Newsletter