Unipetrol: Do aktiv v ČR chceme i nadále investovat

Petrochemický holding Unipetrol chce i nadále investovat do svých aktiv v České republice. Na tiskové konferenci k výsledkům společnosti za třetí čtvrtletí to dnes řekl finanční ředitel firmy Miroslaw Kastelik. V minulosti se spekulovalo o tom, že majitel Unipetrol, polský PKN Orlen by mohl chtít z Česka odejít. Chování Orlenu v ČR dlouhodobě kritizuje největší minoritní akcionář Unipetrolu, společnost Paulinino Limited, za kterou stojí finanční skupina J&T.

Konkrétní plánované investice dnes odmítl Kastelik sdělit. Odkázal na začátek příštího roku, kdy by měl Unipetrol zveřejnit novou pětiletou strategii. Generální ředitel firmy Andrzej Modrzejewski připomněl, že společnost v ČR staví novou polyetylénovou jednotku v Chemparku Záluží u Litvínova. Celkové investiční náklady na stavbu činí 8,5 miliardy korun. „Částku hodláme proinvestovat do konce roku 2018,“ dodal Modrzejewski.

Čistý zisk Unipetrolu ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 1,39 miliardy korun na 722 milionů Kč. Tržby se snížily o 22 procent na 23,11 miliardy korun. Důvodem byly přetrvávající nízké ceny ropy a meziročně nižší prodeje petrochemických i rafinérských produktů kvůli loňské nehodě na etylenové jednotce a neplánované odstávce rafinérie v Kralupech na Vltavou.

Newsletter