Unipetrol stále nevyčíslil škody, vyšetřování příčin potrvá měsíce

Unipetrol stále nezná výši škod, které na propylenové jednotce v Litvínově způsobil rozsáhlý požár. Odborníci firmy nemají stále ještě přístup ke všem zařízením, řekl ČTK ředitel firemní komunikace Jiří Hájek. Požár, kterému předcházel výbuch, zasáhl petrochemickou výrobu před dvěma týdny.

Škody v Unipetrolu jdou do miliard, odhadli analytici pro Roklen24

Odborníci mají podle Hájka přístup jen do některých částí propylenové jednotky. „Probíhá zde totiž jak postupné preventivní prověřování, zda nedošlo k poškození statiky u některých konstrukcí, tak i finální odstraňování zbytků uhlovodíků v technologických zařízeních, aby pohyb týmu údržby v dané lokalitě byl naprosto bezpečný,“ uvedl Hájek. Až po plném přístupu specialistů bude podle něj možné zjistit přesný rozsah škod a naplánování oprav.

Okolnosti a příčinu rozsáhlého požáru vyšetřují i kriminalisté společně s hasiči. Mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková už dříve ČTK řekla, že vyšetřování potrvá pravděpodobně měsíce. Policie bude mimo jiné čekat na výsledky znaleckých posudků.

Podle Hájka zůstávají petrochemické provozy firmy dál odstavené, v omezeném provozu vyrábí vedlejší rafinérie. V minimálním provozu je také agrochemický provoz. Mimořádnou událostí nebyla ovlivněna rafinérie v Kralupech nad Vltavou, která v tuto chvíli pracuje na plný výkon. „Výrobu v areálu chceme obnovit v nejkratším možném termínu. Co se týká plného obnovení provozu, řádově se stále bavíme spíše o horizontu měsíců než týdnů,“ dodal Hájek.

Srpnový požár je největší mimořádnou událostí od roku 1996. U požáru se během téměř šesti dnů vystřídalo 42 hasičských jednotek, tedy skoro 200 hasičů, byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. Jednotky hasily a ochlazovaly zařízení, zkrápěly unikající plyn, měřily koncentrace škodlivých látek v ovzduší.

Newsletter