ÚOHS posuzuje fúze v zemědělství a potravinářství

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat majetkové změny v Agropodniku Humburky a firmě Maso Jičín. Nově je má kontrolovat loni v říjnu založená společnost KROTE CZ podnikatele Miloše Kroce. Agropodnik Humburky bude kontrolovat přímo, Maso Jičín prostřednictvím dceřiné společnosti Tekro, spol. s r.o., která podniká v zemědělství. Vyplývá to z webu ÚOHS.

Antimonopolní úřad vede v obou případech zjednodušené řízení. To znamená, že by měl transakce povolit bez podmínek, zřejmě ještě do konce května. Posuzovat bude zemědělskou výrobu a v případě změny vlastníka firmy Maso Jičín pak ještě výrobu a zpracování masa.

Tekro působí na českém trhu od roku 1991 a specializuje se na výrobu a poradenství ve výživě a chovu domácích a hospodářských zvířat. Výnosy společnosti v roce 2013 přesáhly 700 milionů korun. Firmu vlastní společnost KROTE CZ, která podle obchodního rejstříku podniká v pronájmu nemovitostí.

Agropodnik Humburky, a.s. byl podle svého webu založen v roce 1995. V současné době hospodaří na 2900 hektarech zemědělské půdy v okrese Hradec Králové a v menším rozsahu v okrese Trutnov. Firma má 90 stálých zaměstnanců. Hlavní činností je klasická rostlinná výroba, chov dojnic, výkrm býků a těžba písku. Na webu ani ve výročních zprávách svou majetkovou strukturu neuvádí. Maso Jičín vlastní čtyři subjekty, Agropodnik Humburky má ve společnosti čtvrtinový podíl.

Newsletter