USA kritizují plán Izraele na rozšíření osad na Západním břehu

Spojené státy odsoudily nové rozhodnutí izraelské vlády rozšířit stávající osady na okupovaném palestinské Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě o nových 800 bytů. Americké ministerstvo zahraničí postup Izraele podle zpravodajského portálu BBC vnímá jako další krok v systematickém záboru půdy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle vládních představitelů již plán na rozšíření osad schválil. „Pokud je to pravda, tak je tato zpráva nejnovějším krokem v něčem, co se jeví být systematickým záborem půdy, rozšiřováním osad a legalizací výsep, což v základu podkopává výhled na řešení dvou států (Izraele a Palestiny),“ prohlásil mluvčí americké diplomacie John Kirby.

Záměr Izraele již také tvrdě kritizoval generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ten řekl, že počínání židovského státu vyvolává pochybnosti o jeho dlouhodobých úmyslech. Pan v této souvislosti připomněl prohlášení některých ministrů, kteří by uvítali anektování Západního břehu.

Podle plánu schváleného Netanjahuem a ministrem obrany Avigdorem Liebermanem se počítá s výstavbou 560 bytů ve velké židovské osadě Maale Adumim, která byla založena v roce 1957 a nyní má přes 37.000 obyvatel. Dalších 240 bytů má vzniknout v oblastech východního Jeruzaléma Ramot, Bar Homa a Pisgat Zeev. Tyto části města označuje Izrael za židovské čtvrti, Palestinci za osady.

Izrael staví sídliště pro své občany na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě v rozporu s mezinárodním právem. Podle nejnovější zprávy OSN v nich žije přes 570.000 Izraelců. Palestinci a většina světa tyto vesnice považují za překážku dohody o budoucí Palestině. Nejvíc se buduje ve velkých blocích osad, jež jsou na hranici mezi Izraelem a Západním břehem; Izrael počítá s tím, že v případě dohody o Palestině budou tyto lokality přiřazeny k jeho území.

Newsletter