Evropské i americké výnosy rostou. Poptávka je mírně vyšší po dolaru, který tak sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se posunul zpět pod 1,1900 EURUSD. Měny regionu mírně ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

USA: Maloobchodní tržby za duben +1,3 %, oček. +0,8 %

Maloobchodní tržby ve Spojených státech vzrostly v dubnu proti předešlému měsíci o 1,3 procenta a zaznamenaly nejvýraznější nárůst za poslední rok. Američané více nakupovali automobily i další zboží. Dnešní údaje ministerstva obchodu USA naznačují, že největší světová ekonomika by po prudkém útlumu v minulých měsících mohla znovu získat na dynamice.

Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že po březnovém poklesu o 0,3 procenta se obrat maloobchodu zvýší jen o 0,8 procenta. Odhady překonaly i takzvané jádrové tržby, které nepočítají s prodejem aut, benzinu, stavebních materiálů a potravinových služeb. V tomto případě růst činil 0,9 procenta. V meziročním srovnání se tržby v obou typech měření zvýšily o tři procenta.

Ekonomové dávají jarní oživení maloobchodních nákupů do souvislosti se známkami zrychleného růstu mezd. Vliv mají podle nich i pokračující nízké ceny benzinu, i když část těchto úspor v posledním roce a půl pohlcovaly zvýšené náklady na bydlení a zdravotní péči.

Americká ekonomika zpomalila v prvním čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 0,5 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za poslední dva roky. V předešlém kvartálu ekonomika rostla o 1,4 procenta, výrazně pod loňským celoročním tempem 2,4 procenta.

Newsletter