USA: Policie obvinila Rahamiho z pokusu o vraždu pěti policistů

Americká policie obvinila Ahmada Khana Rahamiho podezřelého z podílu na víkendových bombových útocích v New Yorku a New Jersey z pětinásobného pokusu o vraždu policistů. Obvinění souvisí s pondělním dramatickým zadržením muže ve městě Linden. S odvoláním na prokuraturu o tom dnes informovala agentura AP.

Osmadvacetiletého naturalizovaného Afghánce Rahamiho policisté při pondělním zatýkání zranili a nyní se nachází v nemocnici. Výši kauce soud stanovil na 5,2 milionu dolarů (125,7 milionu Kč). Zranění při zatýkací akci utrpěli také dva policisté. Oba jsou ale mimo ohrožení života.

Obvinění v souvislosti se samotnými víkendovými útoky podle AP zatím policie nevznesla.

Práci policie během vyšetřování útoků ocenil americký prezident Barack Obama. Bezpečnostní složky pochválil především za rychlé dopadení podezřelého.

Podle newyorského guvernéra Andrewa Cuoma se úřady nedomnívají, že by Rahami byl součástí nějaké teroristické buňky. „Nemáme důvod se domnívat, že by hrozilo od Rahamiho nebezpečí nebo že existuje nějaká Rahamiho buňka,“ řekl Cuomo. Ještě v pondělí přitom policie uvedla, že se domnívá, že útoky jsou dílem teroristické skupiny působící v New Jersey a v New Yorku.

Rahamiho policie zadržela v souvislosti s víkendovým výbuchem v Seaside Parku v New Jersey a s explozí v manhattanské čtvrti Chelsea, která zranila 29 lidí. Ve městě Elizabeth v New Jersey se v pondělí nalezlo pět nástražných výbušných zařízení.

Newsletter