USA zatím hlásí čtyři mrtvé v důsledku hurikánu Matthew

Spojené státy zatím podle agentury AFP hlásí čtyři mrtvé v důsledku hurikánu Matthew. Hurikán dál postupuje severním směrem podél východního pobřeží USA, jeho intenzita však opět polevila. Předchozí řádění hurikánu na Haiti si podle nejnovější bilance vyžádalo nejméně 877 mrtvých.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) nyní hurikán Matthew řádí do druhé kategorie. Dříve se přitom Matthew nacházel až ve čtvrté, tedy druhé nejvyšší kategorii.

Na východním pobřeží USA hurikán vedl k rozsáhlým evakuacím obyvatel. Americký prezident Barack Obama již vyhlásil stav nouze pro Floridu, Georgii a Jižní i Severní Karolínu.

Spoušť, kterou po sobě živel zanechává, bude podle expertů zatěžkávací zkouškou pro americké pojišťovací firmy. Podle odhadů, na něž se odvolává agentura AP, mohou počítat se ztrátami až 30 miliard dolarů (725 miliard korun).

Matthew je nejsilnějším hurikánem v oblasti za devět let a na Haiti, které je nejchudší karibskou zemí, způsobil nejhorší humanitární krizi od roku 2010, kdy po ničivém zemětřesení zemi postihla epidemie cholery.

Newsletter