Hlavní měnový pár se obchoduje do strany nad hranicí 1,1300 EURUSD. Ekonomický kalendář dnes moc kurzotvorných impulzů nepřinese, trhy se tak budou řídit převážně náladou, která je zatím nakloněna ve směru k riziku Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Úspory navíc? I v dnešní době můžou slušně vydělávat

Pryč jsou doby, kdy jediným nízkorizikovým způsobem, jak zhodnotit úspory a dosahovat stabilní návratnosti, bylo uložit je na spořicí účet nebo do stavebního spoření. I v současné době můžou peníze navíc “pracovat” a díky investicím do nízkorizikových spotřebitelských úvěrů přinést každý rok stabilní zhodnocení.

Jednou z takových služeb je Zonky Rentiér. Výnos pokrývá inflaci a zároveň přináší stabilní zhodnocení investovaných peněz. Tím se odlišuje od klasických spořicích produktů, jako jsou spořicí účty nebo stavební spoření. Na druhou stranu výhodou spořicích účtů zůstává jejich vyšší bezpečnost, protože spadají do systému pojištění vkladů.

Spořit, nebo investovat?  Spořicí účty dobře poslouží pro dočasné odložení volných peněz. Snadno se zřídí, ale na druhou stranu, jen velmi málo z nich dokáže dlouhodobě překonat inflaci. U stavebního spoření je zase výhodou státní podpora. Je také dobré si rozmyslet, zda budete uložené peníze potřebovat v následujících 6 letech. Dřívější zrušení často bývá u stavebních spoření spojeno se sankcí a v případě výpovědi také mizí státní podpora. Často využívaným produktem bývá tzv. penzijko. Ale pozor, i když má v názvu spoření, jde o investici, protože zhodnocení není garantované a vklady nejsou pojištěné. Populární investiční možností jsou například termínované vklady. I zde se ale platí sankce za předčasné zrušení a nevýhodou může být delší doba vázanosti financí.

Jak služba Zonky Rentiér funguje?

Za 10-60 dní od vašeho prvního vkladu (minimálně 50 tisíc korun) vytvoří Zonky Rentiér investiční portfolio, jež se bude skládat alespoň ze 490 malých investic do nízkorizikových spotřebitelských úvěrů. Tím, že Zonky peníze umístí do mnoha menších pohledávek, se minimalizuje riziko. Tento způsob investování se tak výrazně liší například od investic do dluhopisů firem.

O všechny půjčky se navíc Zonky neustále stará. Drtivá většina úvěrů je splácena včas. V případě ojedinělé pozdní splátky má Zonky nastavené procesy, kdy důsledně vymáhá dlužné částky tak, aby ochránilo finance investora. Peníze jsou tak pod neustálou kontrolou.

Díky vysoké diverzifikaci investic navíc poskytuje služba Zonky Rentiér stabilní návratnost s nízkým rizikem. Zonky Rentiéři si už jen zvolí způsob vyplácení pravidelné měsíční renty. Tu buď dostávají na účet, nebo ji dále reinvestují, a zvyšují tak výnos díky složenému úročení.

Jak se vložené peníze zhodnotí?

Při vkladu 50 968 Kč po odečtení vstupního poplatku 1,9 % Zonky Rentiér zainvestuje 50 000 Kč s očekávaným hrubým výnosem 7,36 % p.a., ve kterém není zohledněn poplatek za správu portfolia (2,4 % p.a.) a očekávané rizikové náklady (průměrně 1,41 % p.a.). Čistý negarantovaný výnos, který může podléhat zdanění, lze tedy očekávat na úrovni 3,55 % p.a. Uvedené aktuální výnosy ale nejsou zárukou budoucích výnosů.

Stejně jako u všech ostatních služeb na Zonky má klient o stavu svých financí přehled 24/7, kdykoliv je navíc možné zažádat o výběr vložených prostředků bez poplatku.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter