Na amerických trzích se dnes z důvodu státního svátku neobchoduje. Absence amerických obchodníků se patrně projeví na nižší likviditě dolarového trhu. Měny regionu po ranním oslabení odmazávají ztráty. Nejvíce posiluje koruna, a to až k hranici 26,15 za euro, která dříve zafungovala jako support.

V čele seznamu systémově důležitých bank je nově Citigroup

Seznam systémově důležitých globálních bank vede kromě americké banky JPMorgan nově i Citigroup. JPMorgan v čele seznamu zůstala, Citigroup vystřídala britskou HSBC. To znamená, že Citigroup bude muset od roku 2019 držet vyšší dodatečný kapitál, který jí pomůže ochránit finanční stabilitu. Výroční aktualizovaný seznam bank považovaných za v globálním měřítku systémově důležité, tedy příliš velké na to, aby padly, dnes zveřejnil Výbor pro finanční stabilitu (FSB).

Skupina 20 největších ekonomik světa G20 se po finanční krizi v letech 2007 až 2009 dohodla, že největší světové banky, jejichž kolaps by mohl způsobit zmatek na trzích, musí vlastnit další kapitál, v závislosti na míře rizika, jaký představují. Na seznamu je celkem 30 bank, žádná nová banka do něj letos nepřibyla, ani žádná nevypadla.

Citigroup je tak spolu s JPMorgan v kategorii, v níž musí držet dodatečný kapitál v poměru k aktivům ve výši 2,5 procenta navíc k minimální úrovni sedmi procent. HSBC naopak spadla do kategorie, ve které jí stačí dodatečný kapitál dvě procenta. V této kategorii je také BNP Paribas a Deutsche Bank a nově do ní postoupila také Bank of America.

Do třetí kategorie s dodatečným kapitálem 1,5 procenta spadla britská Barclays a posunuly se do ní také čínská Industrial and Commercial Bank of China a Wells Fargo. Jsou v ní rovněž Credit Suisse, Goldman Sachs a Mitsubishi UFJ FG.

V poslední kategorii s kapitálem jedno procento jsou banky Agricultural Bank of China, Bank of China, Bank of New York Mellon, China Construction Bank, Groupe BPCE, Groupe Crédit Agricole, ING Bank, Mizuho FG, Morgan Stanley, Nordea, Royal Bank of Scotland, Santander, Société Générale, Standard Chartered, State Street, Sumitomo Mitsui FG, UBS a Unicredit Group.

Banky na seznamu již obvykle splňují nebo překračují požadovanou částku kapitálu kvůli tlaku regulátorů a snahám rozptýlit pochybnosti trhu o jejich odolnosti.

FSB rovněž zveřejnila aktualizovaný seznam devíti systémově důležitých pojišťoven. Ten je stejný jako loni. Jsou na něm pojišťovny Aegon, Allianz, AIG, Aviva, Axa, MetLife, Ping An, Prudential Financial a Prudential, napsala agentura Reuters.

Newsletter