V Kanadě začalo Světové sociální fórum, poprvé v západní zemi

V kanadském Montrealu začalo v úterý odpoledne (v noci na dnešek SELČ) slavnostním průvodem 12. světové sociální fórum, které se poprvé koná ve vyspělé západní zemi, uvedla agentura AFP. Akce potrvá do neděle 14. srpna a očekává se na ní účast více než 10.000 zástupců levicových stran a hnutí z celého světa. Shromáždění antikapitalistických aktivistů vzniklo jako protiváha Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Organizátoři na svém webu uvádějí, že mají podporu mimo jiné regionální vlády v Quebecu a také přední McGillovy univerzity v Montrealu. Letošní Světové sociální fórum nabídne 22 velkých konferencí a pestrý doprovodný program. Obsahově se fórum zaměří na 13 široce pojatých tematických okruhů. Patří mezi ně boj proti „diktatuře financí“ a za „občanství bez hranic“. Diskutovány mají být i otázky odzbrojení, ekologické spravedlnosti a rovného přístupu k vědění.

Mezi hlavními řečníky vystoupí například kanadská novinářka Naomi Kleinová, autorka bestselleru No Logo (Bez loga) kritizujícího značkové zboží. Na akci naopak nedorazí stovky zejména afrických a asijských aktivistů, kterým kanadské imigrační úřady neudělily víza potřebná pro vstup do země. Vízum nedostala ani bývalá malijská ministryně Aminata Traore, jenž kandiduje na post generálního tajemníka OSN. „Ve skutečnosti se Západ čím dál více bojí diskusí o idejích. Jsme nositeli myšlenek, ne bomb,“ řekla Traore podle webu kanadské televize CBC.

Letošní Světové sociální fórum se poprvé koná ve vyspělé západní zemi. Od svého vzniku v brazilském Porto Alegre v roce 2001 se každoroční shromáždění levicových aktivistů vždy konala v zemích Latinské Ameriky, Asie a Afriky. Akce jsou protiváhou Světového ekonomického fóra, v rámci kterého se světoví politici a podnikatelé každoročně scházejí ve švýcarském Davosu.

Newsletter