V kanceláři budoucnosti se budete cítit skoro jako doma

Backstage s tělocvičnou na jednom konci chodby, firemní bar na druhém. Zaměstnanci neprchají po pracovní době domů, ale jdou se ještě uvolnit a popovídat si s kolegy. To není scéna z utopistického románu Karla Čapka, ale trend, k němuž směřují kanceláře budoucnosti.

Takové jsou vize pracovního prostředí v roce 2037, které postupně představují přední čeští experti z různých oborů v rámci projektu Kancelář budoucnosti. Jeho partnerem je společnost Canon, která využívá zkušenosti nasbírané od svého vzniku v roce 1937, a je tak už dnes průvodcem řady firem do digitálního světa.

Kromě nástupu nových technologií, jako je ovládání zařízení hlasem nebo virtuální realita, se kanceláře promění také fyzicky. Firmy budou investovat do nadčasového designu, aby si udržely či získaly kvalitní zaměstnance, kterých je na trhu nedostatek.

„Cool image společností se stane rozhodujícím faktorem na pracovním trhu. Cílem zaměstnavatelů bude vytvořit z kanceláří tak příjemné prostředí, že se v nich pracovníci budou cítit stejně komfortně jako u sebe doma. Vzniknou fitness centra i firemní bary, kde se mohou lidé po pracovním dni setkat a v uvolněné atmosféře probrat aktuální dojmy z náročného dne. Z kanceláře se tak rázem stane místo, z něhož hned nemusí zaměstnanci utíkat domů,“ říká Radek Procházka, řídící partner realitní a poradenské společnosti Prochazka & Partners.

V zachování vzájemné komunikace mezi lidmi doufá herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský, který je jinak příznivcem moderních technologií. „Existují profese, kterým technika práci jednoznačně ulehčuje, neumím si ale představit úplné nahrazení lidského faktoru. Ani si nic takového představovat nechci. Mám z toho zvláštní pocit, jako by něco umělého a nehmatatelného mělo vyhladit kolečka od kávy na stolech mých spolupracovníků. Když někoho nahradíte něčím, tak ať to bude sebevíc rafinovanější a úspornější, vždy s tím, kdo odchází, ztrácíte i kousek sebe,“ dodává Jan Hrušínský.

Přijďte diskutovat s odborníky na konferenci

Vizionářské názory zástupců z různých oborů jsou publikovány na speciální internetové stránce Kancelář budoucnosti. Najdete zde známá jména, jako jsou generální ředitel Canonu CZ Ladislav Paleček, šéf Microsoftu ČR a SR Rudolf Urbánek, ekonom Lukáš Kovanda či spisovatel Ondřej Neff.

Celý projekt vyvrcholí 9. října 2018 odbornou konferencí v pražském Centru současného umění DOX. Zúčastní se jí mimo jiné už zmíněný Ladislav Paleček, manažerka Microsoftu ČR a SR Lenka Čábelová, manažerka logistické společnosti DB Schenker ČR Markéta Markesová či ředitel Odboru provozu informačních technologií a komunikací MV ČR Bohdan Urban. Svůj názor přidá také kreslíř a humorista Štěpán Mareš, jehož kresby vizuálně doprovázejí celý projekt. Konferencí provede publicista Miloš Čermák a hosté představí i praktické zkušenosti ze svých oborů se zapojením moderních technologií do chodu kanceláře. Své místo na konferenci si můžete zdarma zaregistrovat již nyní na e-mailové adrese info@ivd.cz.

Společnost Canon je partnerem projektu Kancelář budoucnosti, neboť se sama snaží přicházet na trh s novými způsoby, jak zlepšit podmínky pro každodenní kancelářskou práci. Je nejen globálním lídrem ve zpracování obrazu a tisku, ale firmám nabízí také inteligentní kancelářská řešení, jako je automatické vyřízení faktur, digitální podatelna nebo správa firemních dokumentů.

Newsletter