V Kentucky zřejmě zvítězila Clintonová, v Oregonu vede Sanders

Výsledky souboje v demokratických primárkách v Kentucky jsou příliš těsné na to, aby se dal určit jasný vítěz. Hillary Clintonová se už nicméně prohlásila vítězkou klání. V Oregonu po sečtení zhruba poloviny hlasů vede vermontský senátor Bernie Sanders. Oregonské republikánské primárky vyhrál Donald Trump, který je už ale bez soupeřů.

Po sečtení 99 procent hlasů z kentuckých primárek vede se 46,8 procenta bývalá ministryně zahraničí, Sanders za ní zaostává ale jen 0,5 procentního bodu. Clintonová se nicméně již prohlásila za vítězku klání a i zástupkyně kentucké vlády ve vysílání CNN neoficiálně potvrdila, že Sanders už nemá šanci výsledek zvrátit a Clintonovou porazit.

Z primárek v Kentucky, kde se delegáti rozdělují proporčně, si oba demokratičtí uchazeči o křeslo v Bílém domě odnesou přinejmenším 27 delegátů, informovala agentura AP.

V oregonských demokratických primárkách po sečtení více šedesáti procent hlasů vede Bernie Sanders, který získá na základě proporčního rozdělení nejméně 28 delegátů. Clintonová si jich z Oregonu odnese přinejmenším 24.

Hillary Clintonová tak má po úterních primárkách na svém kontě už 2291 a Sanders 1528 delegátů. K získání demokratické nominace je zapotřebí 2383 delegátských hlasů.

Aby senátor bývalou první dámu v souboji o nominaci porazil, musel by ve zbývajících primárkách a volebních shromážděních získat 68 procent všech delegátů, informovala agentura DPA. Sanders už oznámil, že se nevzdá a v souboji hodlá pokračovat do posledního volebního klání.

V Oregonu se konalo i republikánské nominační hlasování. Donald Trump v něm zvítězil se ziskem 66,8 procenta hlasů. Realitní magnát nicméně již neměl po odstoupení Teda Cruze a Johna Kasicha žádné oficiální soupeře. V Oregonu republikáni rozhodovali o 28 hlasech, Trump z nich získal přinejmenším 17, po třech hlasech obdrželi i odstoupivší Cruz a Kasich. S nynějšími 1161 delegáty Trumpa od nominace dělí 76 hlasů.

Newsletter