V Maďarsku začalo referendum o kvótách na rozdělování migrantů

V Maďarsku začalo dnes ráno referendum o kvótách na rozdělování migrantů mezi členské země Evropské unie. Podle průzkumů většina Maďarů, stejně jako vláda premiéra Viktora Orbána, kvóty odmítá. Není však jisté, zda přijde hlasovat alespoň polovina voličů, což je podmínka pro to, aby referendum bylo platné.

Volební místnosti se otevřely v 06:00 SELČ a hlasování potrvá do 19:00 SELČ. První předběžné výsledky se očekávají po 20:00 SELČ.

Orbán ještě v sobotu vyzýval Maďary, aby přišli hlasovat a kvóty odmítli. „Referendem můžeme vyslat poselství všem Evropanům, říci jim, že je to na nás, evropských občanech, abychom společnými silami přivedli EU k rozumu, nebo ji nechali rozpadnout se,“ uvedl v příspěvku v deníku Magyar Idök.

Maďarská vláda je v Bruselu a v některých dalších západních metropolí ostře kritizovaná za tvrdou protiimigrační politiku. Orbán ale tvrdí, že Maďarsko uzavřením hranic před ilegální migrací jen plní své povinnosti a chrání vnější hranice Evropské unie.

Maďarska se dnes v rozhovoru s nedělníkem Welt am Sonntag zastal také rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz. „Kdyby naším nejvyšším cílem nebylo od začátku rozdělování běženců, ale ochrana vnějších hranic, pak by se podle mě toto referendum v Maďarsku nemuselo nikdy konat,“ řekl.

Newsletter