V pátek se poprvé podle nového zákona uzavřou velké obchody

V pátek 28. října se v praxi poprvé uplatní zákaz prodeje ve větších obchodech. Část obchodních center zůstane v pátek otevřená, část zavře. Uzavřeny zůstanou také některé menší prodejny, na něž se zákaz nevztahuje, vyplývá z vyjádření obchodníků na dotaz ČTK. Ve výkladu zákona je ale podle obchodníků zmatek. Tvrdí také, že nový zákon je „trojský kůň“, který má v budoucnu vést k zákazu nedělního prodeje.

Dopady zákona podle Svazu obchodu pocítí i menší podnikatelé v nákupních centrech. Kvůli nejasnému výkladu zákona se totiž mohou centra rozhodnout, zda zůstanou otevřená či zavřou. Například pražské OC Arkády Pankrác zůstane 28. října uzavřené. Naopak nákupní centra Chodov a Černý Most zůstanou otevřena.

Ztráta tržeb obchodníků kvůli zákazu prodeje o některých státních svátcích dosáhne ročně zhruba čtyř miliard korun, tvrdí Mezinárodní asociace nákupních center. „Ztráta tržeb v celé síti Euronics půjde do milionů korun, jen za tento jediný den,“ dodala mluvčí řetězce Lenka Mastešová.

Podle odborářů ale naprostá většina zaměstnanců řetězců volno ve státní svátek vítá. „Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě stanoví pouhých sedm dní v roce, kdy mají zaměstnanci obchodních řetězců jistotu, že mohou oslavit svátky s rodinou nebo nejbližšími lidmi, což je běžné u velké většiny ostatních profesí,“ uvedla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová.

V souvislosti s platností nového zákona podle Svazu obchodu přijde o práci několik tisíc lidí. Kromě prodavačů pracovníci bezpečnostních agentur, úklidu a údržby. Hospodářská komora chystá ústavní stížnost, protože je přesvědčena, že zákon diskriminuje některé obchodníky.

Česká obchodní inspekce (ČOI) bude v pátek kontrolovat uzavření velkých prodejen. Zaměří se na obchodníky, kteří avizovali, že se budou snažit zákon obejít. Nejvíc inspektorů bude v terénu v Praze. „Každý regionální inspektorát bez výjimky bude mít v terénu minimálně jednu dvojici inspektorů. Zároveň ČOI plánuje nasadit víc dvojic právě v regionech, kde má informace o chystaném porušení zákazu prodeje,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Ve čtvrtek, den před svátkem, řetězce čekají zvýšený nápor zákazníků. „Učinili jsme řadu opatření, abychom zamezili případným frontám u pokladen. Dané směny jsme posílili personálně,“ uvedla mluvčí Globusu Pavla Hobíková. Také Tesco plánuje posílení směn.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno jen do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun.

Newsletter