V Praze 6 se registrovalo do parkovacích zón 16 tisíc řidičů, místa zbývají

Praha 6 téměř naplnila kapacitu 17.000 parkovacích míst v nově zavedených parkovacích zónách. Své vozy totiž zaregistrovalo již skoro 16.000 řidičů. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí radnice Martin Churavý. Zóny začaly platit v Praze 6 minulý týden ve středu 24. srpna. Pokud chtějí řidiči zaparkovat, musí mít zanesenu registrační značku v systému na úřadě.

„Vzhledem ke skutečnosti, že přibližný počet parkovacích míst ve zdejší zóně je 17.000, představuje počet registrovaných drtivou většinu všech, kterých se nový systém zcela bezprostředně dotýká,“ uvedl mluvčí.

Uplynulý víkend byl podle Churavého co do počtu zájemců o registrace slabší. „Dnes je naopak zájem citelně intenzivnější. Rekord z minulého pondělí, během kterého jsme zdárně obsloužili přes 1000 místních občanů, však pravděpodobně už nepřekonáme,“ uvedl.

Parkovací oblast v Praze 6 je zaváděna v Bubenči, na Hradčanech, v Dejvicích, Vokovicích, na Veleslavíně a Břevnově a ve Střešovicích. Praha 6 bude fungovat jako jedna parkovací oblast a zaregistrovat se mohou všichni, kdo splní podmínky města.

Kontroly aut provádí v ulicích speciální vozy s kamerami. Ty předají informace o vozech bez povolení městské policii a ta následně magistrátu. Rezidenti budou za karty platit za první vůz 1200 korun ročně, pokud ale budou chtít parkovat pouze v okolí svého bydliště, bude to 600 korun. Senioři platí 360 korun.

Kromě Prahy 6 byly zóny spuštěny minulý týden také na Praze 5. Také tady není do zóny zahrnuto celé území městské části, shodné jsou rovněž podmínky parkování a kontroly. Praha 5 navíc zavedla na některých místech nově nejvyšší povolenou rychlost 30 km/h. Zóny začnou od 1. září 2016 platit ještě na Jarově v Praze 3.

Zóny začaly v Praze fungovat v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly rozšířeny na celou Prahu 1, 2, 7 a většinu Prahy 3. Řidiči loni v zónách placeného stání v Praze zaplatili za parkování 330 milionů korun.

Newsletter