Vasky rozšiřují výrobu a otevírají nové logistické centrum v ikonické budově areálu Svit ve Zlíně, nový život vdechnou i svitovským strojům

Zdroj: Vasky

Česká firma Vasky, za kterou stojí podnikatel Václav Staněk, navazuje od svých prvních kroků na zlínskou obuvnickou tradici. Není proto překvapením, že rozšíření výroby a nové logistické centrum, situovala do velkorysého prostoru areálu Svit Zlín, kterou založil na konci 19. století obuvník Tomáš Baťa. Kvalitní kožené boty budou vznikat na legendárních svitovských strojích, které Vasky po letech probudí k životu.

Svit Zlín, místo zasvěcené obuvnictví

Začátkem minulého století byste v prostorách Svitu ve Zlíně neslyšeli vlastního slova. Desítky pracovníků spodkové dílny, vysekávačů, šiček a ševců tu vyrábělo boty. Továrna, kterou na konci 19. století založil obuvník Tomáš Baťa spolu s bratrem Antonínem a sestrou Annou, byla však v roce 1948 znárodněna. Až po sametové revoluci došlo k postupné privatizaci jednotlivých provozů a postupné revitalizaci. Oživení bezpochyby nejvíce reprezentuje zrekonstruovaný Baťův mrakodrap, tzv. „jednadvacítka“. „Ve Vaskách věříme v tradici a poctivost řemesla. Nedokážeme si proto představit lepší místo, kde by pod rukama zkušených ševců a šiček mohli vznikat naše boty,“ říká zakladatel Václav Staněk. Prostory budou nyní procházet postupnou rekonstrukcí, budou se sem navážet staré svitovské stroje, které se po letech, kdy stály ve skladu, opraví a probudí k životu. „Dali jsme si za cíl vyrobit tu první pár Vasek na konci srpna. Do konce roku by tu pak měla vzniknout stovka bot měsíčně, od toho příštího pak i několik tisíc,” přibližuje plány Staněk.

Až 100 000 naskladněných párů

Kromě výroby se v budově 44 areálu Svit na ploše 2200 m2 nachází i nové logistické centrum. Právě zde se ladí poslední detaily na botách, které se poté vkládají do krabic z recyklovaného papíru spolu s pokyny k péči, rodným listem a mapou světa. „Tržby nám oproti loňskému roku vzrostly o 218 % a nové logistické centrum je tak logickým vyústěním našeho růstu. Díky velkorysé ploše a novým zaměstnancům budeme moci naskladnit až 100 000 párů bot a expedovat až 800 objednávek denně do rukou našich zákazníků. Budeme tak na 100 % připravení na vánoční sezónu, která je pro nás nejklíčovějším a také nejnáročnějším obdobím celého roku,“ říká vedoucí logisticky Tomáš Karlík.

 

Newsletter