Ve vyhledávání na e-shopech vedou respirátory a covid testy, na konci února vyskočil Ivermektin. Zájem o vitaminy od začátku roku upadá

  • Respirátory jsou od začátku roku nejhledanějším pojmem v segmentu zdraví a kosmetiky. Češi je nejvíce hledali před očekávaným koncem karantény 22. ledna a 14. února.
  • Vládní osvobození respirátorů od platby DPH na zájem o ně nemělo vliv, lidé je více nehledali.
  • V prvním březnovém týdnu rapidně vzrostl zájem o domácí testy na covid-19, po zavedení povinného testování ve firmách představovaly deset procent z dvou set nejhledanějších klíčových slov.
  • Na přelomu února a března narostl zájem o lék Ivermektin, po upozorněních odborníků na jeho rizikovost z vyhledávání opět téměř vymizel.
  • Zájem o vitamíny C a D od ledna klesá, přesto i v březnu patřily mezi deset nejhledanějších klíčových slov.

Mezi desítkou nejvyhledávanějších klíčových slov v online obchodech vedou od začátku roku respirátory, zákazníci také častěji hledají vitaminy C a D. Ochranu dýchacích cest třídy FFP2 a vyšší či jejich ekvivalent z nanovláken přitom Češi na e-shopech hledali nejvíce v druhé polovině března, kdy tento sortiment zastával více než třetinu z celkového vyhledávání. Vládní osvobození prodeje respirátorů od platby DPH přitom nemělo na zájem o ně vliv, před Velikonocemi byla zároveň četnost jejich vyhledávání nejnižší do začátku roku. Od ledna současně klesá zájem o doplňky stravy s vitaminy C a D, začátkem března naopak zaznamenaly boom testy na covid-19. Na přelomu února a března pak Češi začali více hledat Ivermektin. Vyplývá to z dat firmy Luigi’s Box, která vytváří nástroje pro optimalizaci vyhledávání a doporučování produktů v internetových obchodech. Ta od začátku roku analyzovala téměř stovku e-shopů s healthcare sortimentem využívajících její technologie, mezi nimiž jsou například BENU, Lékárna.cz či Pilulka.

„U e-shopů prodávajících drogerii, doplňky stravy či zdravotní potřeby a léky ve vyhledávání dlouhodobě dominují respirátory. Zatímco na začátku roku představovaly pouhá dvě procenta vyhledávání z dvou set nejhledanějších klíčových slov na našich partnerských e-shopech, v druhé polovině ledna to byla téměř pětina vyhledávání, v druhé polovině února dokonce třicet šest procent,“ vysvětluje Gejza Nagy, CEO Luigi’s Box. Na českých online obchodech přitom právě ochrana dýchacích cest kategorie FFP2 či vyšší i jejich alternativa z nanovláken patří mezi tři nejhledanější klíčová slova.

Podle dat, které původem slovenská firma získala od desítek českých e-shopů v segmentu healthcare, byly zvýšené prodeje v Čechách navázány na očekávaná ukončení nouzového stavu 22. ledna a 14. února. „Zajímavé přitom je, že v souvislosti s osvobozením respirátorů třídy FFP2 od platby DPH z 1. února a jeho prodloužením dne 10. března jsme vůbec žádný nárůst vyhledávání nezaznamenali,“ dodává spoluzakladatel nástroje pro e-commerce. Stejně tak se navzdory očekáváním nezvýšilo hledání respirátorů na e-shopech před velikonočními svátky, podle dat Luigi’s Box se dokonce ve výsledcích e-shopů objevovaly nejméně za celý rok 2021.

Zájem o domácí testování i léčbu

Zatímco ochrana dýchacích cest je pro Čechy prioritou, domácí testování na covid-19 či protilátky do března příliš neřešili. Vyhledávání klíčových slov s nimi spojenými se v prvních dvou měsících pohybovalo mezi 0,53 % a 1,52 %, první větší nárůst přišel teprve v posledním únorovém týdnu. „Od 22. února mělo dojít k otevření některých obchodů a od 1. března byl plánován postupný návrat dětí do škol. Opravdový boom pak přišel v prvním březnovém týdnu, kdy vláda zavedla povinné testování zaměstnanců ve firmách. Testy na covid-19 tehdy představovaly téměř deset procent z dvou set nejhledanějších klíčových slov,“ říká CEO startupu Luigi’s Box.

Zajímavostí je pak vyhledávání léku Ivermektin, který byl zvažován jako možná léčba nemoci covid-19. Zatímco v prvních šesti týdnech roku 2021 se objevoval ve vyhledávání pouze v řádu setin procent či nižších desetin procenta, na přelomu února a března to bylo přes jedno procento. „V té době se mluvilo o jeho povolení coby experimentálního léku, vláda plánovala jeho nákup a současně byl pro terapeutické použití zaveden i na Slovensku,“ vysvětluje Nagy. Po varováních řady tuzemských i světových zdravotních odborníků před jeho možnými riziky se však Ivermektin v následujících týdnech z vyhledávání e-shopů postupně vytratil.

Zájem o vitaminy klesá se stoupající teplotou

Krom respirátorů jsou dalšími nejvyhledávanějšími klíčovými slovy vitaminy C a D, které se od ledna řadily mezi TOP 10 výsledků. Hlavní zájem byl přitom o vitamín D, který v prvním lednovém týdnu zastával 6,66 % vyhledávání mezi 200 nejhledanějšími klíčovými slovy. Zájem o imunitu posilující vitamín, který lidské tělo získává ze slunečního záření a v zimních měsících je vhodné jej doplňovat uměle, však od začátku roku konstantně upadá. V týdnu před Velikonocemi jej na e-shopech hledalo pouze 1,56 % zákazníků, což je o tři čtvrtiny méně, než na přelomu roku. „Předpokládáme spojitost s tím, jak se měnilo počasí. Například nárůst vyhledávání je viditelný v druhém únorovém týdnu a na začátku března, kdy venkovní teploty klesaly až pod bod mrazu. Naopak v následujících slunečných týdnech je již tendence sestupná, lidé raději doplňovali vitamín D na sluníčku,“ dodává Gejza Nagy. Obdobný trend je pak viditelný i u vitaminu C, ten začátkem roku představoval 2,64 % výsledků vyhledávání, postupně však klesl o téměř dvě třetiny (1,02 %).

 Více o Luigi’s Boxu

Luigi’s Box je technologická společnost, která stojí za sadou nástrojů zlepšujících vyhledávání, doporučení produktů, konverze a příjmy v ecommerce.

Od vyhledávání po navigaci a doporučení produktů pokrývá všechny interakce návštěvníků, kterými „objevují“ nabízené produkty a snaží se je vyladit tak, aby směřovaly ke konverzi. Poskytuje služby, kterými dokáže vyhodnotit silné a slabé stránky stávajícího vyhledávání, navigace a doporučení produktů a jednoduše je doplnit, nebo i zcela nahradit s cílem zobrazit nejrelevantnější produkty.

Více informací o doplňku naleznete na webu Shoptetu zde, o samotném Luigi’s Boxu zde a jednoduché demo je možné vyzkoušet zde.

Newsletter