Vedení MMF schválilo úvěrovou dohodu s Irákem

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila tříletou smlouvu o záložním úvěru s Irákem. Celkový objem dohody činí 5,34 miliardy dolarů (130,6 miliardy Kč) a MMF bude moci Bagdádu v nejbližší době uvolnit 634 milionů dolarů. Měnový fond to sdělil v tiskové zprávě.

Irák sjednal se zástupci MMF smlouvu o záložním úvěru v květnu. Dohoda může zemi během příštích tří let přinést mezinárodní finanční pomoc v objemu až 15 miliard dolarů, řekl tehdy irácký ministr financí Hošjar Zibarí. Irák se díky úvěru bude moci vypořádat s propadem světových cen ropy a dostane prostor ke zvládnutí zadluženosti.

Po dnešním schválení dohody v ústředí MMF bude moci Bagdád žádat ostatní mezinárodní finanční organizace a bohaté dárcovské země o další půjčky. Bude moci také vydávat dluhopisy na mezinárodních trzích.

Čerpání úvěru od MMF bude podmíněno dlouhodobým snižováním rozpočtového deficitu Iráku a dalšími opatřeními. Irák, který je takřka výlučně závislý na příjmech z prodeje ropy, vzhledem k poklesu světových cen této suroviny čeká letos ještě zvýšení schodku.

Podle šéfa irácké mise Christiana Josze bude muset Irák postupně snižovat rozpočtové deficity tak, aby byl schopen do roku 2020 stabilizovat dluh na 75 procent hrubého domácího produktu (HDP). Dluh Iráku loni dosáhl 64 procent a letos má vzrůst na 77 procent HDP.

Prudký pokles cen ropy spolu s válkou s radikální organizací Islámský stát (IS) vedl loni k poklesu irácké ekonomiky o 2,1 procenta a k výraznému zhoršení platební bilance. Devizové rezervy Iráku se za poslední rok snížily o 13 miliard na 54 miliard dolarů.

Newsletter