Venezuelské úřady zablokovaly proces Madurova odvolání

Venezuelská volební komise ve čtvrtek pozastavila proces odvolání prezidenta Nicoláse Madura s odkazem na rozhodnutí soudu, který shromažďování potřebných podpisů ve čtyřech státech zrušil. Oznámila to agentura AP. Do další fáze měl komplikovaný proces odvolání nepopulárního prezidenta přitom vstoupit už příští týden.

Podle sdělení komise je další shromažďování podpisů zastaveno. Vládnoucí socialisté ve čtvrtek oznámili, že regionální soudy v nejméně čtyřech státech našly v procesu shromažďování podpisů podvody. Opozice označila rozhodnutí za nedemokratické.

Prezident Maduro, který nastoupil do nejvyššího úřadu po smrti prezidenta Huga Cháveze v roce 2013, se potýká s prudkým propadem popularity, který se zastavil zhruba na dvaceti procentech. V důsledku hospodářské krize země pociťuje nedostatek potravin a zápasí s astronomickou inflací.

Opozice venezuelské úřady a justici trvale viní z toho, že porušují demokratické principy a umožňují Madurovi držet se u moci navzdory neoblibě u obyvatel a devastujícímu přístupu k domácí ekonomice. Zdržovací taktika je podle opozice motivována snahou odložit referendum až na příští rok.

Pokud se totiž referendum uskuteční až po 10. lednu, nebudou následovat předčasné volby, ani když bude Maduro odvolán. Do čela země se dostane dosavadní socialistický viceprezident Aristóbulo Istúriz. Viceprezident by pak vládl do řádného konce mandátu odvolaného prezidenta.

Newsletter