Veolia má nižší zisk, podpořit ji mají zahraniční kontrakty

Zisk francouzské vodárenské společnosti Veolia klesl kvůli nákladům na restrukturalizaci na domácím trhu v prvním pololetí o 29 procent na 251 milionů eur. Společnost ale očekává, že ve druhém pololetí jí k vyšším příjmům pomůže řada zahraničních obchodů, včetně kontraktu v Praze.

Francouzská firma se dohodla na koupi kotelen a výtopen na levém břehu řeky Vltavy od společnosti Pražská teplárenská. Obchod již schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Týdeník Euro letos v březnu napsal, že cena činila zhruba 1,8 miliardy eur.

Generální ředitel Veolie Antoine Frérot nyní podle agentury Reuters uvedl, že kontrakt na teplárenskou síť v Praze bude pro Veolii znamenat příjem 50 milionů eur ročně.

Dalších úhrnem 160 milionů eur ročně firmě vynese kontrakt v brazilském Sao Paulu a obchod týkající se úpravy vody s čínským Sinopekem. Kromě toho Veolia v prvním pololetí koupila také americkou společnost Kurion specializující se na radioaktivní odpad a divizi společnosti Chemours pro recyklaci síry.

„Tato pětice velkých obchodů se na příjmu v prvním pololetí podílela málo, ve druhém pololetí bude jejich příspěvek úplný, což by mělo vést k podstatně lepšímu růstu,“ uvedl Frérot.

Veolia dnes oznámila, že příjem jí v prvním pololetí klesl o 2,9 procenta na téměř 12 miliard eur. Společnost předpokládá, že zahraniční transakce zvýší roční příjem o více než 500 milionů eur.

Pro firmu je nadále složitá situace ve Francii, kde jí rostou náklady, poplatky za vodu se ale kvůli nízké inflaci nezvyšují. Veolia zde zaúčtovala 63 milionů eur v nákladech na dobrovolný odchod zaměstnanců ve vodárenské divizi. Další restrukturalizaci ale prý nečeká.

Newsletter