Vláda by podle Babiše měla jednat s insolvenčním správcem OKD

Vláda by měla jednat s insolvenčním správcem, který musí prověřit oprávněnost závazků vykázaných vedením OKD v návrhu na insolvenci. ČTK to dnes v SMS napsal vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Těžební společnost OKD podala minulý týden sama na sebe návrh na insolvenci a uvedla, že má dluhy přesahující 17 miliard korun, zatímco její majetek nedosahuje ani sedmi miliard. Soud dnes firmu poslal do úpadku.

„Správce má také zmapovat majetek společnosti a zabezpečit její plynulý chod a udělat bilanci společnosti v den vyhlášení úpadku,“ napsal v SMS Babiš.

Insolvenčním správcem soud jmenoval Leeho Loudu. Přezkumné jednání a schůze věřitelů budou v srpnu.

Sedmačtyřicetiletý Louda působí mimo jiné jako výkonný ředitel Centra restrukturalizace a insolvence při Vysoké škole ekonomické v Praze. V čele instituce, která se zabývá výukou, výzkumem a poradenstvím o příčinách, průběhu a řešení podnikových krizí, stanul v roce 2014. Jako insolvenční správce Lee Louda působil například ve Starorolském porcelánu Moritz Zdekauer z Karlových Varů, Kordárně z Velké nad Veličkou na Hodonínsku, podniku AQ Okna nebo pražském developerském projektu Rezidence Kavčí Hory, byl také likvidátorem penzijního fondu Viva.

Newsletter