Vláda: Pro Německo je účast MMF na záchraně Řecka klíčová

Účast Mezinárodního měnového fondu (MMF) na třetím záchranném programu pro předlužené Řecko považuje Německo za klíčovou podmínku. Řekla to dnes mluvčí tamní vlády Christiane Wirtzová. MMF se prozatím k pomoci Řecku připojit nechce, znovu plánuje své rozhodnutí přehodnotit až poté, co budou učiněny kroky k tomu, aby se dluh Řecka stal udržitelným.

„Opakovaně jsme v posledních týdnech dávali najevo, že účast MMF je pro německou vládu rozhodující. To se nezměnilo,“ řekla Wirtzová na tiskové konferenci. „MMF svou účast svázal s jistými podmínkami a naznačil, že pokud budou splněny, chystá se k záchrannému balíku připojit,“ řekla podle agentury Reuters mluvčí.

Měnový fond považuje současné řešení předluženosti Řecka za nedostatečné. K tomu, aby se dluhové břemeno stalo pro Atény udržitelným, je podle něj třeba oddálit lhůty splatnosti, a to možná až o 30 let. MMF už dříve avizoval, že dává přednost odpisu řeckého dluhu. Proti takovému řešení je ale Německo, které se naopak staví otevřeněji k možnosti prodloužit splatnost dluhů.

O dohodě mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli o novém záchranném programu pro tuto zadluženou zemi bude dnes odpoledne v Bruselu mimořádně jednat euroskupina, tedy ministři financí zemí eurozóny. Jde přitom už o třetí záchranný program, měl by být ve výši až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč).

Newsletter