Vláda uložila MF, jak hlasovat na valné hromadě ČEZ

Vláda dnes uložila ministerstvu financí, aby zástupce úřadu hlasoval na valné hromadě energetické společnosti ČEZ 21. června pro návrhy schválené dozorčí radou, a to včetně navržené výplaty dividend. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vedení ČEZ navrhuje vyplatit dividendu 33 korun na jednu akcii před zdaněním. V posledních čtyřech letech vyplatila firma akcionářům pokaždé podíl na zisku 40 Kč za akcii.

Představenstvo ČEZ také navrhlo letos poprvé od roku 2001, kdy firma začala vyplácet dividendy akcionářům, vyplatit část dividendy z nerozděleného zisku minulých let.

Celkem má být akcionářům vyplaceno 17,8 miliardy korun, z toho stát jako majoritní akcionář by měl dostat 12,4 miliardy korun. Z loňského čistého zisku chce společnost použít 8,8 miliardy korun, zbývající část plánuje vzít z účtu nerozděleného zisku. Čistý zisk ČEZ očištěný o mimořádné vlivy, ze kterého se dividenda počítá, činil loni 19,6 miliardy korun, meziročně o 29 procent méně.

Vedení ČEZ také poprvé po 16 letech nenavrhuje výplatu odměn představenstvu a dozorčí radě firmy. Zároveň navrhuje úpravou stanov na červnové valné hromadě firmy posílit postavení dozorčí rady společnosti.

ČEZ je největší česká energetická firma. Čistý zisk společnosti v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 8,7 miliardy korun. Tržby dosáhly 52,8 miliardy korun, což bylo meziročně zhruba o dvě procenta víc.

Newsletter