Vobořil: Přibývá dětí, které hrají hazardní hry na internetu

V Česku přibývá dětí, které hrají hazardní hry na internetu a prohrávají velké částky. Nejčastěji o peníze hrají karty nebo kostky, následují kurzové sázky a loterie. S hraním a prohrou má zkušenost sedm procent šestnáctiletých. Na konferenci o hazardním hraní to dnes novinářům řekl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj je nutné posílit regulace a prevenci.

„Nejvíc nás trápí, že nám začali hrát mladí do 16 let. Kolem sedmi procent z nich má zkušenost s online hraním a prohranými penězi. Před maturitou už 30 procent mladých uvádí zkušenost s prohranými penězi. To je nový fenomén,“ uvedl Vobořil.

Podle výsledků loňské školní studie ESPAD, do které se zapojilo přes 2700 šestnáctiletých školáků a školaček z Česka, si zahrála v herně 4,3 procenta dětí. On-line hraní se věnovala 6,4 procenta studentů. Zatímco kostky a karty v hernách hrála 4,2 procenta dotázaných, na webu sedm procent. Prodlužuje se také doba, kterou děti tráví u počítače.

Větší riziko vzniku problémového hraní je u chlapců. Závislost hrozí víc u žáků učilišť a základních škol. „Zdá se, že žáci základních škol, kteří hrají hry o peníze, hrají výrazně rizikověji proti svým vrstevníkům ze středních škol,“ uvádí monitorovací středisko závěry školní studie.

Nejčastěji školáci hráli na internetu karty a kostky, následovaly kurzové sázky a loterie. Mimo internet vedou loterie a stírací losy. Dvakrát měsíčně si v posledním roce zahrálo 4,9 procenta mladých, dvakrát týdně či častěji tři procenta.

Od ledna začne platit nový zákon o hazardu. Má upravit i provozování on-line hraní. Normu hodlají odborníci po roce vyhodnotit, navrhnou pak případně další opatření.

Newsletter