Dolarový index umazal většinu dopoledních ztrát. Euro se proti dolaru vrátilo těsně pod 1,1900 EURUSD. Koruna dopoledne krátce oslabila až k 26,25 za euro. Aktuálně maže předchozích ztráty a je na 26,15 EURCZK.

Volby do britského parlamentu budou těsné. Tradice vlivného tisku ale slábne

Britský tisk má menší vliv na místní voliče než dříve. Den před parlamentními volbami, jejichž výsledek se předpovídá jako velmi těsný, to dnes uvedla agentura Reuters. Význam deníků podle ní poklesl především kvůli tomu, že se výrazně snížil jejich prodej.     

Od minulých voleb v roce 2010 se počet denně prodaných výtisků snížil podle oficiálních údajů o 28 procent, tedy o 2,8 milionu.     

Agentura pro průzkum veřejného mínění Populus rozděluje britské voliče do šesti kategorií a jen dvě jsou podle ní předmětem širšího zájmu novin. A to tradicionalisté, kterým nadbíhají pravicové listy jako Daily Telegraph a Daily Mail, a „městští skeptici“ přitahovaní menšími levicovými listy, jako je The Guardian.     

„Budou to dost jasně nejtěsnější volby v posledních mnoha letech, takže by si někdo mohl myslet, že tištěná média budou mít ohromný vliv na jejich výsledek. Avšak myslím, že tato tradice moc neplatí. Doba, kdy tady i v USA noviny podporovaly kandidáty a vytvářely pocit jejich důležitosti, pominula,“ řekl Reuters bývalý šéfredaktor bulvárního deníku The Sun David Yelland.     

Listy se nyní snaží konkurovat internetovému zpravodajství používáním ohnivých titulků. A to v naději, že kromě svých čtenářů ovlivní i nerozhodnuté voliče, o které politici bojují především. Většina britského tisku podporuje vládní pravici, a tak jsou to hlavně opoziční labouristé, kteří nyní tvrdě vystupují proti některým titulkům. Lidé při každodenním čtení podobných „nesmyslů“ jim totiž mohou začít věřit, vysvětlil labouristický politik.     

Na poklesu prodeje novin v době sílícího zpravodajství na webu a v televizi se v Británii podepsalo i to, že se odvětví ještě vzpamatovává ze skandálu v roce 2011. Tiskový magnát Rupert Murdoch tehdy musel zastavit vydávání týdeníku News of the World, když se ukázalo, že jeho redakce nechala odposlouchávat tisíce lidí. Podobná praxe se ukázala i u jiných listů. 

Newsletter