Výslech Assange na ambasádě posunut o měsíc na 14. listopadu

Ekvádorský prokurátor o měsíc posunul datum výslechu zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který od června 2012 žije na ekvádorské ambasádě v Londýně a ve Švédsku je podezřelý ze znásilnění. Švédští vyšetřovatelé tak Assange na ekvádorském velvyslanectví místo 17. října vyslechnou až 14. listopadu. Informovala o tom dnes agentura EFE s odvoláním na ekvádorskou prokuraturu.

Ekvádorský prokurátor upřesnil, že o posunutí termínu požádal sám Assange z obav o svou bezpečnost. „Žádost podal písemně prostřednictvím ekvádorského velvyslance v Británii a uvedl v ní jako důvody obavy o zaručení ochrany jeho osoby,“ uvedla ekvádorská prokuratura.

Výslech na území ambasády Ekvádoru, který mu zaručil politický azyl, navrhl již dříve sám Assange. Pětačtyřicetiletý australský programátor obvinění ze znásilnění odmítá a tvrdí, že je účelové. V pozadí je podle něj snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajnou vládní dokumentaci server WikiLeaks zveřejnil.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Velký rozruch způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu.

WikiLeaks zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie od roku 1966 až do února 2010. Mimo jiné obsahují důvěrnou komunikaci více než 270 zastupitelských úřadů USA po celém světě.

Komise pro lidská práva při Radě OSN v únoru uvedla, že Británie a Švédsko Assange zadržují svévolně a že by měl být osvobozen a odškodněn.

Newsletter