Vývoz potravin z Německa do Číny v pololetí vzrostl o polovinu

Německý vývoz potravin do Číny v první polovině letošního roku prudce vzrostl o téměř 47 procent na 604 milionů eur (16,3 miliardy Kč), přestože růst čínské ekonomiky zpomaluje a celkový vývoz z Německa do Číny stoupl jen o jedno procento. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Spolkových svaz německého potravinářského a nápojového průmyslu (BVE).

Podle německé obchodní agentury GTAI je vysoká poptávka po německých potravinách v Číně způsobena hlavně obavami o bezpečnost domácích potravinářských produktů po sérii několika skandálů. Vysoká byla poptávka hlavně po německých mléčných produktech, dodala zástupkyně GTAI v Pekingu Stefanie Schmittová. „Lidé nevěří čínským mléčným produktům po tolika potravinových skandálech v uplynulých několika letech,“ uvedla. Výsledkem toho byl prudký nárůst poptávky po mléku ze zahraničí a německé výrobky jsou v Číně mnohem levnější, než mléčné produkty dovážené z Nového Zélandu nebo Austrálie.

Podle Schmittové čínští spotřebitelé také přenášejí svoji důvěru z aut a strojů vyrobených v Německu k dalšímu zboží. Nicméně navzdory optimismu z růstu poptávky brání podle ní většímu rozvoji nedostatek obchodních dohod mezi oběma zeměmi.

Čína byla loni čtvrtým největším vývozním trhem Německa. Na celkovém vývozu měla podíl 6,6 procenta.

Čínská ekonomika v uplynulých letech rostla o více než deset procent, nyní však tempo růstu zpomaluje. Ve druhém čtvrtletí ekonomika podle vládních údajů vzrostla o sedm procent, podle některých analytiků byl růst ještě pomalejší. Rostoucí obavy o výši ekonomického růstu v poslední době způsobily výprodeje na čínských akciových trzích a poškozují spotřebitelskou důvěru, napsala agentura Reuters.

Newsletter