Vznikla iniciativa proti blokování internetových stránek

Upozornit na možnou cenzuru a omezení internetu po přijetí loterijního zákona má nově vzniklá iniciativa. Připojili se k ní Český telekomunikační úřad nebo Seznam.cz. Uvedlo to sdružení CZ.NIC, které iniciativu Přichází cenzor založilo.

„Cílem naší iniciativy je upozornit na problémy a důsledky, které schválení zákona přinese, a ukázat, že uživatelům internetu v České republice není toto téma lhostejné. Na stránkách iniciativy je k dispozici také anketa,“ uvedl výkonný ředitel CZ.NIC Ondřej Filip.

Pokud by návrh zákona o hazardu v současném znění schválil 25. května i Senát a poté ho podepsal prezident republiky, museli by všichni poskytovatelé internetu v České republice od příštího roku blokovat přístup ke stránkám na seznamu, který budou vytvářet a spravovat úředníci ministerstva financí. Internetové firmy již dříve varovaly, že blokování stránek bude pro poskytovatele připojení znamenat náklady ve stovkách milionů korun, opatření navíc nebude příliš účinné.

Na internetových stránkách jsou vedle upozornění, co zákon způsobí, a ankety také odkazy na zákon samotný nebo na články a televizní reportáže k tématu. K dispozici je rovněž e-mailová adresa proticenzure@nic.cz, na níž se mohou obrátit zástupci organizací, které se chtějí k iniciativě přidat. Zaslat mohou zároveň i své logo. Pro uživatele internetu je tu také odkaz na facebookovou stránku https://www.facebook.com/prichazicenzor a twitterový účet @prichazicenzor, jejich prostřednictvím se mohou uživatelé Internetu do iniciativy zapojit.

Newsletter