Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Wall Street klesla, výprodej v technologickém sektoru pokračuje

Americké akciové trhy zahájily týden poklesem a technologický trh Nasdaq zaznamenal nejhlubší dvoudenní ztrátu od loňského září. Pokračoval výprodej v technologickém sektoru, kde investoři vybírají zisky z předešlého růstu.

Dow Jonesův index třicítky nejvýznamnějších firem trhu v závěru klesl o 0,17 procenta na 21.235,67 bodu. Index trhu Nasdaq se v závěru propadl o 0,52 procenta na 6175,47 bodu a navázal na páteční ztrátu 1,8 procenta. Širší index Standard & Poor‘s 500 oslabil o 0,10 procenta na 2429,39 bodu.

Investoři od konce minulého týdne vybírají zisky ze silného růstu v technologickém sektoru, jehož index S&P od počátku roku získal přes 18 procent. Využili k tomu pátečního výprodeje akcií nejhodnotnější akciové společnosti Apple po zprávách médií, podle nichž bude nová generace iPhonů vybavena pomalejšími čipy, než jaké mají někteří konkurenti.

Dnes akcie Applu ztratily 2,7 procenta v reakci na to, že japonská makléřská firma Mizuho Securities zhoršila své doporučení ohledně nákupů tohoto titulu. V poklesu pokračovaly další těžké váhy sektoru jako Microsoft, Facebook a Alphabet. Propad technologií ale v celkovém výsledku mírnily přírůstky v sektorech financí a energetiky.

Na devizovém trhu dnes dál klesala britská libra, která stále reaguje na výsledek parlamentních voleb z minulého týdne. Dolar zůstal před zasedáním americké centrální banky (Fed) bez větších změn.

Libra k dolaru ke konci obchodování ztrácela 0,7 procenta na 1,2658 USD. Dolar proti euru zůstal beze změny na 1,1202 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, klesl o 0,1 procenta na 97,17 bodu.

Newsletter