Dolar postupně umazává ranní ztráty, a to jak proti procyklickým měnám, tak i v dolarovém indexu. V případě eurodolaru působí nejen dolarový obrat, ale i evidentní plošný výprodej eura. Oslabující euro proti dolaru nijak nezatěžuje měny regionu, které tak zpevnily. Koruna po krátké korekci dopoledních zisků začala opět posilovat, a to až na hranici 26,10 za euro.

WTO: Vyspělý svět pokračuje ve vztyčování obchodních bariér

Volný obchod ve světě je na ústupu ještě před nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu a bohatý svět vede tichou obchodní válku. Uvedla to dnes agentura Bloomberg s odkazem na údaje Světové obchodní organizace (WTO). Největší světové ekonomiky pokračují podle zprávy WTO ve zvyšování počtu obchodních omezení.

Země skupiny G20, která sdružuje největší ekonomiky světa, přijaly za pět měsíců do října celkem 85 nových opatření, která omezují obchod. Je to sice mírný sestup z maxima dosaženého v předešlém půl roce, podle WTO ale postupná akumulace vyrovnávacích cel, antidumpingových kroků a dalších opatření od finanční krize na konci minulého desetiletí zasahuje stále větší podíl globálního obchodu. Od minulé krize převažují kroky, které obchod omezují, nad opatřeními, která jej usnadňují.

Nové údaje naznačují nereálnost slibu, který nejvyšší činitelé G20 dali při svém zářijovém summitu v Číně. Tam prohlásili, že budou „budovat otevřenou světovou ekonomiku, odmítat obchodní protekcionismus a podporovat globální obchod a investice“.

Trumpův volební úspěch podle Bloombergu naopak naznačuje, že na rozdíl od dvou minulých desetiletí charakterizovaných příklonem ke globalizaci nyní podporu nacházejí mezi obyvatelstvem politici, kteří říkají, že globální obchodní systém domácím ekonomikám škodí. „Mnozí lidé se potýkají s nezaměstnaností nebo málo placenými místy a mají obavy z širších změn v ekonomice,“ konstatoval ve zprávě WTO generální ředitel organizace Roberto Azevedo.

Trump v předvolební kampani označil ženevskou organizaci za „pohromu“ a navrhl, aby z ní USA vystoupily, pokud by byla překážkou pro jeho plány podpořit domácí průmysl ochranou před dovozem. Trump slíbil, že bude trestat firmy přesunující výrobu do Mexika a že na dovoz z Číny uvalí vysoká cla.

Odpor obyvatelstva proti volnému obchodu je patrný i v Evropské unii, která měla minulý měsíc ohromné problémy sjednat relativně neškodnou obchodní dohodu s Kanadou. Uzavření dohody o volném obchodu mezi EU a USA je nyní v nedohlednu.

Zářijová zpráva WTO konstatovala, že po dlouhém období ekonomického růstu, který charakterizovala globalizace a důvěra v globální obchod, se vlády od poslední recese stále více snaží chránit svůj vlastní průmysl a spoléhat na domácí zdroje. Kvůli tomu se růst světové obchodní výměny v posledních letech prudce zpomalil a letos se má podle WTO zvýšit jen o 1,7 procenta. Bude to poprvé za 15 let, kdy mezinárodní obchod poroste mnohem pomaleji než globální ekonomika.

Newsletter