Z turecké armády bylo kvůli puči propuštěno skoro 1400 vojáků

Turecká vláda vyhodila z armády 1389 vojáků pro údajné napojení na duchovního Fethullaha Gülena, kterého vláda obviňuje z osnování nezdařeného puče. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na státní média. Propouštění z armády jsou zatím posledním krokem, jímž se prezident Recep Tayyip Erdogan snaží dostat pod plnou kontrolu tureckou armádu, kterou někteří politologové popisují jako strážkyni tureckého sekularismu.

CNN dnes také uvedla, že z vazby bylo propuštěno 758 z 989 zadržovaných vojáků, neboť soudce neshledal jejich vazbu nezbytnou.

Už v sobotu Erdogan oznámil, že vláda uzavře vojenské školy a velení armády podřídí ministerstvu obrany. Armádu, jejíž část stála za převratem, to plně podřídí civilnímu vedení země.

Už dříve tento týden bylo zbaveno funkcí na 1700 důstojníků v souvislosti s rolí, jakou při nezdařeném převratu sehráli. Turecký prezident to komentoval tak, že armáda potřebuje čerstvou krev.

Prezidenta, který zavádí v zemi stále tvrdší islámský režim, se část ozbrojených sil pokusila svrhnout 15. července. Duchovní Fethullah Gülen, který dlouhodobě žije v USA, veškerá obvinění ze zosnování puče odmítá. Převrat se nepovedl a Erdoganův režim následně přistoupil k nekompromisním čistkám ve státních institucích. Doposud bylo z armády, justice, státní správy nebo školství propuštěno, suspendováno nebo zadrženo na 60.000 lidí.

Newsletter