Za německou kritikou ECB je podle analytiků domácí politika

Kritika politiky levných peněz Evropské centrální banky (ECB), která v poslední době zaznívala z Německa, má co dočinění se situací na domácí politické scéně a zřejmě jen tak neskončí. V analýze to napsala agentura Reuters, která se odvolává na německé činitele a analytiky.

ECB se již zhruba rok snaží podpořit ekonomiku a inflaci v eurozóně přílivem nových peněz, rekordně nízkými úrokovými sazbami či levnými úvěry finančnímu sektoru. Politici ze strany kancléřky Angely Merkelové si ale v poslední době stále víc stěžují na to, že ve spořivém Německu tato opatření poškozují střadatele a důchodové fondy, jimž klesají výnosy z investic.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který patří do kancléřčina tábora, tento měsíc prohlásil, že politika ECB by mohla podkopat podporu Němců pro evropskou integraci, a naznačil dokonce, že zčásti stojí za nárůstem popularity pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD).

Populistická strana v čele s Frauke Petryovou získala v březnových trojích zemských volbách mezi 13 a 24 procenty hlasů. Podle řady činitelů, se kterými Reuters hovořil, populisté využili strachu z uprchlíků. Ke slušnému výsledku jim pomohl také útok na uvolněnou měnovou politiku ECB.

„Draghiho opatření ruinují stejnou měrou banky, úspory i státy. Kdo ho zastaví?“ uvedli lídři AfD dva dny před zemskými volbami poté, co šéf ECB Mario Draghi označil jako „velmi zajímavý“ jiný koncept podpory ekonomiky, totiž přímou distribuci peněz mezi obyvatele eurozóny.

Řada nejmenovaných činitelů sdělila, že vedoucí představitelé kancléřčiných křesťanských demokratů se po inkriminovaných volbách před zhruba měsícem dohodli, že na ECB a její nízké úroky zaútočí.

Podle ředitele berlínského Institutu Jacquesa Delorsa Henrika Enderleina je za Schäubleho kritikou ECB nutné hledat snahu přetáhnout voliče populistům. „Na jedné rovině tu jde o domácí politiku,“ řekl Enderlein. „Politicky je na to vhodná doba a je to způsob, jak zasáhnout voliče AfD“.

Newsletter