Zájem o krátkodobá víza roste mezi Číňany, ubylo žádostí z Ruska

Česká republika loni přijala přibližně 448.300 žádostí o krátkodobá víza, to je o 70.000 meziročně méně. Vyplývá to ze statistik ministerstva zahraničí, které má ČTK k dispozici. Počet zájemců klesl zejména v Rusku, naopak přibylo žádostí z Číny. Informace o počtu poptávaných a vydaných víz jsou součástí Zprávy o situaci v oblasti migrace a integrace cizinců na území ČR v roce 2015, kterou se v budoucnu bude zabývat vláda.

Počet žádostí o krátkodobá víza, která platí 90 dní a využívají je zejména turisté, klesá druhým rokem. Krátkodobá nebo také schengenská víza umožňují držitelům vstup nejen do konkrétní země, která povolení vystavila, ale i do všech ostatních členských států schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Zatímco v roce 2013 Česko přijalo rekordních 640.000 žádostí, v roce 2014 jich bylo 519.800. Loni české zastupitelské úřady zpracovávaly přibližně 448.300 žádostí. Příčinou loňského poklesu je podle autorů zprávy o migraci změna orientace ruských cestovních kanceláří na vnitrostátní destinace. To je dáno oslabením ruské měny v důsledku mezinárodních sankcí. I tak ruští občané zažádali o 203.371 víz, uděleno jich bylo přibližně 202.000. Ve srovnání s rokem 2014 je to pokles o 38 procent.

Významný nárůst žádostí a udělených víz zaznamenaly zastupitelské úřady Česka v Číně. Peking se dokonce zařadil mezi pětici nejvytíženějších zastupitelských úřadů. Tamní české zastoupení převzalo 16.500 žádostí a vydalo 16.100. Celkem české zastupitelské úřady v Číně přijaly 30.600 žádostí. Ve srovnání s rokem 2014 je to o 40 procent více.

Státní tajemník pro EU Tomáš Prouza dnes uvedl, že zvýšený zájem o víza do ČR je v případě Číny výsledkem aktivní politiky současné vlády. „Podpora turistické výměny je od počátku jednou z priorit nové politiky české vlády vůči Číně. A jak je vidět na čerstvých statistikách, daří se nám velmi dobře,“ uvedl. Odkázal na údaje Českého statistického úřadu, podle kterých jsou Číňané na šestém místě mezi zeměmi, odkud přijíždějí turisté do ČR. Po Spojených státech je tak Čína pro ČR druhou nejvýznamnější zemí mimo Evropskou unii.

Kromě Rusů a Číňanů podávali českým úřadům žádosti nejčastěji Ukrajinci, Turci a Bělorusové. Ve více než 60 procentech podávali žádosti o krátkodobá víza lidé za účelem turistiky. V řádu jednotek procent uváděli jako účel pobytu „pozvání“, „obchodní“ nebo „jiné“.

Newsletter