Zákaz ptačích burz postihne tuzemské obchodníky s papoušky

Preventivní zákaz burz a výstav ptactva, který kvůli ptačí chřipce až do odvolání vydali veterináři, výrazně postihne obchodníky s exotickými ptáky. V Česku se totiž měsíčně konaly zhruba tři desítky ptačích burz, na kterých se vykupují papoušci určení hlavně na vývoz, řekl dnes ČTK provozovatel odborného serveru Ararauna.cz Jan Potůček. Papoušci z tuzemských chovů se přitom v posledních letech stali žádaným exportním artiklem. Ročně jsou z Česka vyvezeni do zahraničí exotičtí ptáci v hodnotě několika desítek milionů korun.

„Dopad to (zákaz ptačích burz) bude mít hlavně na lidi, kteří se živí výkupem papoušků a jejich vývozem do zahraničí,“ uvedl Potůček. Podnikatelům, kteří papoušky na burzách vykupují, podle něj kvůli preventivnímu zákazu vzniknou značné finanční ztráty. „Je to pro ně denní chléb a každý týden jezdili na několik burz. Bude to pro ně citelný výpadek. Zvlášť, když nevědí, jak dlouho bude toto omezení trvat,“ upozornil Potůček.

Komplikovaný teď bude i samotný vývoz papoušků z Česka. „Budou s tím administrativní problémy. Budou se (vývozci) muset domluvit s veterináři u nás i v zemích, do kterých chtějí vyvážet,“ podotkl Potůček, podle kterého složitější výkup a export papoušků v konečném důsledku pocítí tuzemští chovatelé exotických opeřenců, kteří přijdou o důležité odbytiště. Složitější bude kvůli ptačí chřipce také účast českých chovatelů papoušků na zahraničních burzách, protože chovatelé budou muset mít speciální povolení veterinářů.

Export papoušků předloni podle Českého statistického úřadu po předchozím poklesu opět vzrostl. V roce 2013 byli z ČR do zahraničí prodáni papoušci za 69,5 milionu korun, o rok později jejich export mírně klesl na 64 milionů a v roce 2015 se zvýšil na 75 milionů korun. Naopak do Česka byli v roce 2015 dovezeni papoušci v hodnotě pouze půl milionu korun.

Z Česka se exportují hlavně andulky, korely, rosely, agapornisové, alexandři, neofémy a další menší a ne příliš drahé druhy papoušků. „V ČR existuje několik velkých výkupčích exotického ptactva, kteří objíždí ptačí burzy a skupují ptáky, které se chovatelům nepodařilo prodat na místě. Ve velkém pak tito papoušci putují do zahraničí, kde je výkupčí prodají i za násobky pořizovací ceny,“ řekl Potůček.

Papoušci z tuzemských chovů končí zejména u zákazníků v Itálii, Nizozemsku či na Balkáně. Z údajů ČSÚ vyplývá, že předloni značná část exportovaných papoušků skončila i ve Spojených arabských emirátech, Iráku, Kuvajtu, Kataru či Turecku.

Veterináři zakázali v Česku kvůli ptačí chřipce chov ptactva v komerčních chovech venku ve volném výběhu. Chovatelé papoušků se podle Potůčka snaží exotické ptáky držet ve vnitřních voliérách. Nařízení veterinářů však může zkomplikovat blížící se registraci oblíbených papoušků žako, protože platí zákaz převozu ptáků. Podle jeho odhadu je v Česku 15.000 až 17.000 papoušků žako.

Newsletter