Dnešní zasedání Fedu se na trzích projevuje v nízké volatilitě. Euro proti dolaru se pohybuje v podstatě do strany na úrovni 1,2120 EURUSD. Měny regionu sílí. Koruna zpevnila pod 25,45 za euro.

Zaměstnanci uranového dolu francouzské Arevy v Nigeru stávkují

Zaměstnanci uranového dolu francouzské jaderné společnosti Areva v Nigeru dnes vstoupili do 72hodinové stávky. Tvrdí, že jim nebyly v plném rozsahu vyplaceny bonusy za splnění loňských finančních cílů, napsala agentura Reuters. „Z 800 zaměstnanců dnes ráno pouze devět nerespektovalo výzvu ke stávce,“ uvedl jeden z odborových předáků. Upozornil, že stávka by mohla být po třech dnech prodloužena. Zaměstnanci podle něj obdrželi pouze 70 procent dohodnutých bonusů.

V dole ležícím v severozápadní části Nigeru se loni vytěžilo více než 1600 tun uranu. Vedení dolu se ke stávce zatím nevyjádřilo.

Areva se v posledních letech potýká s poklesem zájmu o jadernou energetiku, který je patrný od neštěstí v japonské jaderné elektrárně Fukušima z roku 2011. V minulosti se ucházela o zakázku na dostavbu české jaderné elektrárny Temelín, společnost ČEZ ji však v roce 2013 z tendru vyřadila s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce. Areva se proti tomuto kroku odvolala, své odvolání však předloni v dubnu stáhla poté, co ČEZ tendr zrušil.

Newsletter