Zaorálek: Spor o ČEZ pomohl vztahům ČR a Albánie

Nedávný spor mezi polostátní energetickou firmou ČEZ a Albánií napomohl budoucí ekonomické spolupráci mezi Českem a balkánskou zemí. Na tiskové konferenci po jednání s albánským protějškem Ditmirem Bushatim to uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Tento spor podle něj totiž ukázal, že Tirana je připravena podobné problémy ve vzájemných vztazích řešit. 

Albánie v roce 2013 odebrala distributorovi licenci, kvůli čemuž ČEZ zahájil s Tiranou mezinárodní arbitráž. Kvůli tomuto sporu byla Praha připravena dokonce zablokovat Albánii udělení statusu kandidátské země EU. Obě strany se nakonec loni dohodly na narovnání a Albánie se kandidátem na členství v unii stala. 

ČEZ získá téměř tři miliardy korun odškodného za Albánii

„Já jsem na naší schůzce ocenil roli, kterou sehrála vláda pana (albánského premiéra Ediho) Ramy, která pomohla nám celý ten problém definitivně vyřešit,“ uvedl Zaorálek. „Kvalita vztahů se ukazuje právě tehdy, když se vyskytne problém a je třeba ho řešit. Tahle vláda předvedla, že je toho schopna a že jí záleží na naších vzájemných vztazích. Proto je naše cesta k ekonomické spolupráci naprosto otevřená, protože máme dobrou zkušenost z toho, že i případné problémy podobného typu jsme dokázali vyřešit,“ soudí šéf diplomacie. 

Spor ČEZ a Albánie považuje Zaorálek stejně jako Bushati za uzavřený. „Nyní sdílíme stejný názor jako česká vláda, že je na čase dívat se dopředu a oživit naši ekonomickou spolupráci v těch oblastech, kde vidíme největší potenciál,“ poznamenal k tomu albánský ministr. Největší příležitosti k rozvíjení této spolupráce vidí právě v energetice nebo v turistickém ruchu. 

ČEZ se dohodl s Albánií. Získá zpět úvodní investici v zemi

Zaorálek také podpořil snahy balkánské země o vstup do EU. „Jsme připraveni předat svou zkušenost, kterou máme jak při harmonizaci legislativy, tak při stabilizaci institucí,“ uvedl český ministr zahraničí, který s albánským kolegou dnes podepsal memorandum o spolupráci v oblasti evropské integrace. 

Zaorálek rovněž ocenil spolupráci s Albánii v NATO a postoj, který tato země zaujala vůči krizi na Ukrajině. Bushati zmínil, že na konci roku by Českou republiku mohl navštívit albánský premiér Rama. Kromě Zaorálka se šéf albánské diplomacie dnes v Praze setkal také s premiérem Bohuslavem Sobotkou a s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (oba ČSSD). 

Newsletter