Záporné ceny elektřiny o Vánocích? Kuriózní situace se dá opět čekat

Přestože ceny elektřiny v posledním roce výrazně vzrostly, můžeme jako každoročně i o letošních svátcích čekat kuriózní situaci, kdy je na velkoobchodním trhu její cena v některých hodinách záporná. V praxi to znamená, že obchodník, který elektřinu na trh v tuto dobu prodá, bude muset zaplatit kupujícímu. Uvedl to vedoucí analytik Nano Energies Jan Škampa.

„Důvodem je, že i když poptávka po elektřině o svátcích přirozeně výrazně klesne, velké zdroje typu jaderných a uhelných elektráren není v praxi možné vypnout a následně znovu zapnout jen po několika hodinách, nebo dokonce dnech. Část snížené poptávky pokryjí i obnovitelné zdroje a oproti dřívější dobám je tak elektřiny z konvenčních elektráren potřeba méně. V minulém roce byla záporná cena během nocí na 24., 25. a 26. prosince, a také celých prvních 14 hodin Nového roku,“ uvedl Škampa.

Dodal, že i v tomto ohledu je pro Čechy důležitější situace v celém regionu než v samotné ČR. Vánoční svátky se sice v okolních zemích slaví v obdobné době a míře, nicméně o výsledném  cenovém propadu rozhodne nakonec hlavně teplota v západní Evropě a výroba větrných elektráren zejména v Severním moři. Rekordní tak byla situace o větrných a teplých Vánocích roku 2012, kdy se cena v největším extrému v ČR po většinu Štěpánské noci držela až na -150 EUR/MWh.

Newsletter