Zeman vyznamenal 30 osobností, šest ocenil Řádem bílého lva

Státní vyznamenání na Pražském hradě dostalo 30 osobností. Nejvyšším, tedy Řádem bílého lva letos prezident Miloš Zeman ocenil šest osobností. Propůjčil jej čtyřem hrdinům z druhé světové války a pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi. Prezident jej také udělil německému politikovi a bývalému eurokomisaři Günteru Verheugenovi, kterého už během svého projevu pozdravil a poděkoval mu německy. Další tři osobnosti ocenil Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

Získali jej in memoriam bývalý prognostik Valtr Komárek, jedna z klíčových postav listopadových události roku 1989, dále herec a režisér Jan Kačer a Hanuš Holzer, dlouholetý český honorární konzul ve Švýcarsku. Kačer si vyznamenání nemohl osobně převzít, vyslal pro něj své dcery Simonu Kačerovou a Kláru Cimburovou.

Medaili za hrdinství Zeman udělil podle očekávání Jiřímu Nesázalovi, který se loni postavil proti střelci v restauraci v Uherském Brodu a podařilo se mu utéci. Stejné ocenění in memoriam získal odbojář a starosta Vsetína Josef Sousedík, kterého koncem roku 1944 popravilo gestapo.

Řád bílého lva si z Vladislavského sálu odnesl Jaroslav Klemeš, který byl v únoru 1945 vysazen v okupovaném Československu v rámci Operace Platinum – Pewter. Klemeš je posledním žijícím výsadkářem, který byl do Československa poslán z Velké Británie.

Stejné ocenění in memoriam obdržel také Karel Kuttelwascher, nejúspěšnější československý stíhací pilot druhé světové války, a Karel Janoušek, nejvyšší představitel československého letectva v zahraničí za druhé světové války. Řád bílého lva druhé třídy pak byl propůjčen Aloisi Dubcovi, jednomu z posledních žijících českých pilotů, kteří létali v britské RAF.

Nejvyšší vyznamenání Zeman předal českému primasi Dukovi, za jehož působení v čele pražského arcibiskupství se Pražský hrad dohodl s církví na majetkovém vyrovnání. Jediným cizincem mezi vyznamenanými byl Verheugen, který za Evropskou komisi vedl rozhovory o vstupu ČR a dalších nových členů do Evropské unie.

Ocenění si odnesla i Eva Filipi, která v rozbouřené Sýrii jako česká velvyslankyně zastupuje nejen ČR, ale i třeba USA. Medaili za zásluhy stejně jako ona obdržel také šéf odborů Škoda Auto Jaroslav Povšík, zpěvák a herec Daniel Hůlka nebo režisér Juraj Jakubisko.

Z hospodářské oblasti byl oceněn ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček, spoluzakladatel firmy Tescoma Petr Chmela, majitel logistické společnosti HOPI a miliardář František Piškanin nebo bývalý prezident Svazu průmyslu a dopravy Štěpán Popovič, který na začátku 90. let stál například u zrodu nejsilnější tuzemské finanční skupiny PPF.

Sportovce letos mezi oceněnými jako jediná zastupovala gymnastka a sokolka Věra Růžičková. Za zásluhy byl oceněn in memoriam filosof, historik a sociolog Karel Kosík a politolog Petr Robejšek nebo in memoriam předseda Českého svazu včelařů a dlouholetý komunistický poslanec Josef Mandík.

Zeman letos o 28. říjnu uděloval počtvrté. Loni vyznamenal 35 osobností, Řád bílého dva propůjčil jen jeden. V minulosti toto ocenění předal třeba zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi, slovenskému premiérovi Robertu Ficovi nebo polskému prezidentu Andrzeji Dudovi.

Seznam letos vyznamenaných osobností:

vyznamenání jméno
Řád Bílého lva I. třída, vojenská skupina generálporučík Jaroslav Klemeš
  armádní generál Karel Janoušek in memoriam
  brigádní generál Karel Kuttelwascher in memoriam.
Řád Bílého lva II. třída, vojenská skupina plukovník Alois Dubec
Řád Bílého lva I. třída, občanská skupina arcibiskup Dominik Duka
  bývalý eurokomisař Günter Verheugen
Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třída diplomat Hanuš Holzer in memoriam
  profesor Valtr Komárek in memoriam
Řád Tomáše Garrigua Masaryka IV. třída herec a režisér Jan Kačer
Medaile Za hrdinství odbojář a starosta Vsetína Josef Sousedík in memoriam
  Jiří Nesázal
Medaile Za zásluhy I. stupně dlouholetý ředitel pivovaru Budějovický Budvar Jiří Boček
  dlouholetý předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský
  ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí Jaroslav Feyereisl
  diplomatka Eva Filipi
  filmový architekt Jindřich Goetz in memoriam
  zpěvák a herec Daniel Hůlka
  zakladatel firmy Tescoma Petr Chmela
  režisér Juraj Jakubisko
  filozof a historik Karel Kosík in memoriam
  dlouholetý předseda Českého svazu včelařů a poslanec KSČM Josef Mandík in memoriam
  bývalý starosta Plzně Luděk Pik in memoriam
  majitel holdingu HOPI František Piškanin
  podnikatel, dlouholetý prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Štěpán Popovič
  předseda odborů ve Škoda Auto Mladá Boleslav Jaroslav Povšík
  politolog a ekonom Petr Robejšek
  gymnastka Věra Růžičková
  předseda Fóra cestovního ruchu Viliam Sivek
  dlouholetý předseda Československého ústavu zahraničního Jaromír Šlápota
  diplomatka a pedagožka Judita Štouračová

Zdroj: Kancelář prezidenta republiky

Newsletter