Země EU žádají od USA ústupky při dohodě volném obchodu

Některé členské země Evropské unie požadují od Američanů ústupky při jednáních o obsahu dohody o volném obchodu mezi EU a USA (TTIP). Rakousko by zase uvítalo návrat vyjednávání na začátek po nadcházejících volbách amerického prezidenta. Vyplývá to z prohlášení ministrů zemí evropské osmadvacítky odpovědných za problematiku mezinárodního obchodu, kteří se dnes v Bratislavě sešli na neformální schůzce věnované mimo jiné právě TTIP a obdobné dohodě s Kanadou (CETA). Odpůrci CETA svolali do centra slovenské metropole demonstraci.

„Američané nebyli připraveni dát Evropě nabídky jako Kanada. Tento rok nepochybně nebude žádná dohoda. To, co jsme dosáhli s Kanadou, Američané nechtějí,“ řekl novinářům německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel, který zároveň obhajoval zmiňovanou dohodu s Kanadou.

Zatímco dohoda CETA již byla dojednána a nyní čeká na ratifikaci, ke shodě na parametrech dohody TTIP unie a Spojené státy zatím nedospěly.

„Pokud nebudou Američané připraveni přistoupit přinejmenším na standardy jako v případě CETA, tak k dohodě nedojde,“ varoval Gabriel.

Zcela nová jednání se Spojenými státy o TTIP by chtělo Rakousko. „Z našeho pohledu je jednání o TTIP zastaveno. Bylo by rozumné, spustit nová jednání po amerických (listopadových prezidentských) volbách. Současný postup z našeho pohledu, který sdílejí i další země, nepovede k úspěchu,“ řekl novinářům rakouský vicekancléř a ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner.

Také současné slovenské předsednictví EU zastává názor, že při jednáních o TTIP nastal jen malý pokrok. „Navzdory čtrnácti kolům rozhovorů a po třech letech vyjednávání… smluvní strany nedosáhly takového pokroku, který se očekával,“ řekl slovenský ministr hospodářství Peter Žiga.

Ačkoli na rozdíl od TTIP byla již CETA sjednána, z některých členských států zazněly v souvislosti s touto dohodou obavy. Eurokomisařka pro obchod Cecilie Malmströmová prohlásila, že jednání o CETA nebudou znovu otevřena, zároveň ale označila za potřebná některá právnická ujasnění týkající se dohody. Přijetí závazných rozhodnutí se od schůzky ministrů nečeká.

Odpůrci CETA svolali do centra slovenské metropole demonstraci. Na shromáždění blízko budovy, ve které se sešli ministři zemí evropské osmadvacítky, přišly zhruba dvě stovky lidí.

Mohutnější protesty proti CETA i TTIP se v uplynulých dnech konaly v jiných evropských městech.

Odpůrci obou projektů mimo jiné tvrdí, že dohody poskytnou větší sílu nadnárodním společnostem a povedou ke zhoršení potravinářských, ekologických i pracovních norem. Podle zastánců dohod tyto dokumenty podpoří hospodářský růst i tvorbu pracovních míst.

Newsletter