Zisk Porsche SE díky lepším výsledkům Volkswagenu vzrostl

Zisk holdingové společnosti Porsche SE, která je hlavním akcionářem německého automobilového koncernu Volkswagen, se v prvních třech čtvrtletích letošního roku zvýšil o 10,5 procenta na 1,64 miliardy eur (44,3 miliardy Kč). Nárůst zisku holdingu podle dnešního sdělení firmy odráží zlepšené hospodářské výsledky Volkswagenu.

Porsche SE nadále předpokládá, že za celý letošní rok vykáže zisk v rozsahu 1,4 až 2,4 miliardy eur. Za celý loňský rok přitom firma kvůli aféře s měřením emisí naftových aut z koncernu Volkswagen vykázala ztrátu 273 milionů eur.

Holdingovou firmu Porsche SE ovládají rodiny Porscheových a Piëchů. Porsche SE vlastní ve Volkswagenu zhruba 52 procent hlasovacích práv. Holding není totožný s výrobcem sportovních vozů Porsche AG, který je jednou z divizí Volkswagenu.

Volkswagen již dříve oznámil, že za první tři čtvrtletí letošního roku vytvořil čistý zisk 5,9 miliardy eur (zhruba 160 miliard Kč). To představuje nárůst téměř o polovinu ze čtyř miliard eur ve stejném loňském období. V samotném třetím čtvrtletí automobilka hospodařila s čistým ziskem 2,3 miliardy eur po ztrátě 1,7 miliardy eur před rokem, kdy výsledky nepříznivě ovlivnil skandál kolem falšování testů emisí.

Volkswagen loni v září přiznal, že po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut instaloval software, který umožňuje manipulovat s testy emisí. Aféra se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda.

Newsletter